Kiigazítási sajátosság: az állam gerjeszti az inflációt?

Annak ellenére, hogy a régióban gyorsult az infláció, a magyar gazdaság egyedülállónak számít a tekintetben, hogy nem sikerült elérnie az árstabilitást. Ennek oka lehet  a költségvetési politika egyensúlyromboló jellege, valamint a kiigazítás sajátosságai, ám az is megeshet, hogy  az állam nem az antiinflációs szempontok figyelembe vételével hozza meg a döntéseit  direkt árpolitikájában.

MNO
2008. 01. 29. 13:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai infláció makacsságát többek között az okozhatja, hogy több éven keresztül jelentősen alacsonyabb tempóban drágultak, mint az átlagos árszínvonal-emelkedés – írja a Portfólió.

A tartós fogyasztási cikkek körében deflációt, a ruházati cikkeknél pedig gyakorlatilag árstabilitást regisztrált a statisztika az utóbbi hét évben, ami az ármeghatározódás jellegét ismerve (importárak, árfolyam) nem is meglepetés. Az talán már inkább meglepő, hogy az egyéb cikkek termékkör – amiben az üzemanyag és az egészségügyi termékek súlya a meghatározó –, szintén lefelé húzta az inflációt. Sőt, az élelmiszerek árszintje is csupán az utóbbi másfél évben szakadt el az átlagos trendtől.

Ráadásul a klasszikus elméleti érvelés sem állja meg a helyét, miszerint az elsődleges ok az, hogy a felzárkózó országokban elméletileg a szolgáltatások gyorsabb ütemű drágulása a jellemző.

Valószínűsíthető, hogy a magas hazai infláció egyik okát a maginfláción kívüli termékkörben kell keresni. Tehát ott, ahol elvileg az alapinflációs trendnél „zajosabb” termékek találhatók, és elvileg ugyan hosszabb távon szintén az alapinflációt kellene követniük, mégis jelentősen gyorsabban drágulnak. Ezt a csoportot innentől már gyorsan megtalálhatjuk: a szabályozott áras termékekről van szó.

Miközben 2001 óta a fogyasztói árszint 50 százalék körüli mértékkel emelkedett, aközben a szabályozott árú termékek körében 65 százalékos volt a drágulás. A gáz-, az áram-, a csatornaszolgáltatás, a távfűtés, a helyi tömegközlekedés árszintje a 2000 végi szintnek a duplájára ugrott, vagyis nagyjából az átlagos infláció kétszerese jellemezte. A tendencia az idén folytatódhat, hiszen e termékkörben várhatóan 2008-ban is az inflációnál magasabb lesz az áremelkedés.

Az adatokból akár következhet az is, hogy az állam felelőtlen és rossz tulajdonos, erre utalhat Simor András jegybankelnök legutóbbi kijelentése is : „Nagyon jelentős áremelkedések történnek a regulált árak területén, ami komoly veszélyt jelent hosszabb távon az inflációra nézve – erre minden döntéshozónak szeretném felhívni a figyelmét.”

(portfolio.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.