Magyar ígéri: senki nem marad ki

A SZDSZ javaslatai éppen azt szolgálják, hogy a tandíj befizetése miatt egyetlen diák sem marad ki a felsőoktatásból – jelentette ki a szabad demokrata Magyar Bálint Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének hétfőn Debrecenben elmondott frakciónyitó beszédére reagálva. Juhász Ferenc, az MSZP népszavazási ellenkampányának főnöke pedig arról beszél, hogy az érvényes és eredményes népszavazás után korrekciós lépéseket kell hozni. A Fidesz reagálásában közölte: míg a polgári oldal esélyegyenlőséget biztosított a fiataloknak, a Gyurcsány-kormány csak a gazdag szülők gyermekeit preferálja.

MNO
2008. 01. 28. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-A jövő és a múlt választása a tét a népszavazáson – mondta Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke hétfőn budapesti sajtótájékoztatóján. A sajtótájékoztatón a párt másik ügyvivője, Magyar Bálint a tandíj ügye kapcsán elmondta: a diákok a tandíj bevezetésével megrendelői szerepbe kerülhetnek, és bátrabban kérhetnek szolgáltatásokat, követelhetik meg azok színvonalát. A befolyó összeg mintegy felét szociális ösztöndíjakra, másik felét intézményfejlesztésre kell majd fordítani.


Tandíjat, hogy senki ne maradjon ki a felsőoktatásból

A volt oktatási miniszter kifejtette: a hallgatók mintegy fele jelenleg is súlyos százezreket fizet ki tandíjra. Felidézte, hogy Magyarországon 1993 óta van költségtérítéses képzés, és a kilencvenes évek második felében, illetve a 2000-es évek elején ugrásszerűen megnőtt az ilyen képzésben részt vevők száma.

-Az az igazságtalan helyzet állt elő, hogy aki csak egy-két ponttal ér el kevesebbet, mint ami az államilag támogatott képzéshez szükséges, súlyos százezreket fizet öt éven keresztül, miközben mások, teljesítményüktől függetlenül államilag támogatott képzésben tanulhatnak. Ez a tandíj egyik igazságtalan vonása – mondta Magyar Bálint. Hozzátette: szembe kell nézni azzal is, hogy sokkal jobb azok kereseti lehetősége, akik egyetemi diplomával rendelkeznek. Az SZDSZ javaslatai éppen azt szolgálják, hogy a tandíj fizetése miatt egyetlen diák se maradhasson ki a felsőoktatásból – hangsúlyozta a liberális ügyvivő.

A Gyurcsány-kabinet csak a gazdag szülők gyermekeit preferálja

Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője reagálásában közölte: pontosan az a különbség a polgári oldal és a szocialista-szabad demokrata kormány között, hogy míg előbbi esélyegyenlőséget biztosított a fiataloknak, a Gyurcsány-kabinet csak a gazdag szülők gyermekeit preferálja.

Az ellenzéki képviselő sajtótájékoztatóján felidézte, hogy az Orbán-kormány eltörölte a tandíjat, bevezette a diákhitelt, és ezzel mindenki számára megnyitotta a lehetőséget a boldogabb jövő felé.

-A Gyurcsány-kormány hazug módon bevezette a tandíjat, ez is alátámasztja, hogy teljesen érzéketlen a kialakult szociális válságra. Lehet magyarázni, milyen diákhitel-emeléseket kívánnak bevezetni, de a tények egyértelműek – fogalmazott Ágh Péter. Kitért arra, hogy a tandíj bevezetésének hírére 2007-ben 24 ezerrel csökkent a felvételi kérelmet beadó hallgatók száma, ami szerinte drámai apadás.

-Egy megoldás van a kialakult helyzetben: a tandíj eltörlése, amit a népszavazás meg is fog tenni – hangsúlyozta Ágh Péter.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.