-A jövő és a múlt választása a tét a népszavazáson – mondta Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke hétfőn budapesti sajtótájékoztatóján. A sajtótájékoztatón a párt másik ügyvivője, Magyar Bálint a tandíj ügye kapcsán elmondta: a diákok a tandíj bevezetésével megrendelői szerepbe kerülhetnek, és bátrabban kérhetnek szolgáltatásokat, követelhetik meg azok színvonalát. A befolyó összeg mintegy felét szociális ösztöndíjakra, másik felét intézményfejlesztésre kell majd fordítani.
Tandíjat, hogy senki ne maradjon ki a felsőoktatásból
A volt oktatási miniszter kifejtette: a hallgatók mintegy fele jelenleg is súlyos százezreket fizet ki tandíjra. Felidézte, hogy Magyarországon 1993 óta van költségtérítéses képzés, és a kilencvenes évek második felében, illetve a 2000-es évek elején ugrásszerűen megnőtt az ilyen képzésben részt vevők száma.
-Az az igazságtalan helyzet állt elő, hogy aki csak egy-két ponttal ér el kevesebbet, mint ami az államilag támogatott képzéshez szükséges, súlyos százezreket fizet öt éven keresztül, miközben mások, teljesítményüktől függetlenül államilag támogatott képzésben tanulhatnak. Ez a tandíj egyik igazságtalan vonása – mondta Magyar Bálint. Hozzátette: szembe kell nézni azzal is, hogy sokkal jobb azok kereseti lehetősége, akik egyetemi diplomával rendelkeznek. Az SZDSZ javaslatai éppen azt szolgálják, hogy a tandíj fizetése miatt egyetlen diák se maradhasson ki a felsőoktatásból – hangsúlyozta a liberális ügyvivő.
A Gyurcsány-kabinet csak a gazdag szülők gyermekeit preferálja
Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője reagálásában közölte: pontosan az a különbség a polgári oldal és a szocialista-szabad demokrata kormány között, hogy míg előbbi esélyegyenlőséget biztosított a fiataloknak, a Gyurcsány-kabinet csak a gazdag szülők gyermekeit preferálja.
Az ellenzéki képviselő sajtótájékoztatóján felidézte, hogy az Orbán-kormány eltörölte a tandíjat, bevezette a diákhitelt, és ezzel mindenki számára megnyitotta a lehetőséget a boldogabb jövő felé.
-A Gyurcsány-kormány hazug módon bevezette a tandíjat, ez is alátámasztja, hogy teljesen érzéketlen a kialakult szociális válságra. Lehet magyarázni, milyen diákhitel-emeléseket kívánnak bevezetni, de a tények egyértelműek – fogalmazott Ágh Péter. Kitért arra, hogy a tandíj bevezetésének hírére 2007-ben 24 ezerrel csökkent a felvételi kérelmet beadó hallgatók száma, ami szerinte drámai apadás.
-Egy megoldás van a kialakult helyzetben: a tandíj eltörlése, amit a népszavazás meg is fog tenni – hangsúlyozta Ágh Péter.
MTI