Milyen címen kap juttatásokat Toller László családja?

A valóságnak megfelelően tájékoztassák a közvéleményt arról, hogy Toller László családja milyen címen, milyen juttatásokat kap – szólította fel ismételten az MSZP illetékes testületeit és az Országgyűlés elnökét a Fidesz – Pécs Városi Elnöksége. 

MNO
2008. 01. 16. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Időről időre felvetődik, hogy a tragikus balesetben munkaképtelenné vált és azóta kómában fekvő Toller László miként képviselheti 48 ezer pécsi és baranyai választópolgár érdekeit az Országgyűlésben? Miként lehetséges, hogy a parlament alkotmányügyi bizottságában jelenlévőként szerepel, helyettesítési megbízásokat ad, szavaznak a nevében? Miként lehetséges az, hogy nevében felesége vagyonnyilatkozatot ad be, és nem tudni, adóbevallását ki írta alá? – teszi fel kérdéseit közleményében a legnagyobb ellenzéki párt pécsi szervezete.

A pécsi Fidesz novemberben felhívta a közvélemény figyelmét arra, hogy Toller László tiszteletdíjának és költségtérítésének folyósításával kapcsolatban törvénysértés gyanúja merül fel, felszólította az MSZP helyi szervezetét, hogy járjon el Toller László jogi státusának rendezése ügyében. „Reménykeltő volt, hogy az Országgyűlés elnöke felkérte a Ház főtitkárát, hogy a bizottsági helyettesítési gyakorlatot vizsgálja meg, és adjon róla tájékoztatást” – áll a közleményben.

Szili Katalin akkor közölte: az alkotmányügyi és a mentelmi bizottság elnökétől azt kérte, nyújtsanak be javaslatot a képviselők jogállásnak pontosabbá tételéről, valamint kerüljön újra a parlament elé a hiányzások szabályozásának kérdése. A város ellenzéki képviselői felhívják rá a figyelmet: ekkor egyetlen nyilatkozat sem említette, hogy Toller László táppénzen lenne.

A közelmúltban Szili Katalin azonban úgy nyilatkozott, hogy Toller László juttatásai törvényesek, „polgármesterként táppénzjogosultsága 2008. június 18-ig tart.” Bakos Emil, az Országgyűlés Hivatalának gazdasági főigazgatója ezt megerősítette. A Dunántúli Napló 2008. január 15-én megjelent cikkének tanúsága szerint azonban a pécsi városházán senki nem tud arról, hogy Toller László polgármesterként táppénzen lenne.

A pécsi Fidesz álláspontja szerint Toller Lászlót, illetve családját mindazon juttatások megilletik, melyek sok hasonló helyzetbe került magyar állampolgár sorstársát is. A szövetség azonban elfogadhatatlannak és az emberi méltóságot sértőnek tartja a mellébeszélést, ami ebben az ügyben történik. Ezért a Fidesz – Pécs Városi Elnöksége ismételten felszólítja az MSZP illetékes testületeit és az Országgyűlés elnökét, hogy a valóságnak megfelelően tájékoztassák a közvéleményt arról, hogy Toller László családja milyen címen, milyen juttatásokat kap. Ha valóban Toller László védelmezőinek érzik magukat, akkor saját hatáskörükben tegyék meg azokat a lépéseket, tárják a közvélemény elé azokat az információkat, amelyek egy jogállamban megalapozottan elvárhatók! – zárul a közlemény.

Nincs érvényes vagyonnyilatkozat: nincs mandátum

Egyértelmű, hogy az országgyűlési képviselők jogállásáról szóló törvény szerint a képviselő minden év január 1-jétől számított harminc napon belül köteles az Országgyűlés elnökénél vagyonnyilatkozatot tenni – magyarázta az Új Dunántúli Napló érdeklődésére a lap jogi szakértője, dr. Martin Zoltán ügyvéd, aki hangsúlyozta, hogy Tollerrel barátságban volt. A nyilatkozat elmulasztása esetén tiszteletdíjban nem részesülhet, képviselői jogait nem gyakorolhatja. Ezen jogkövetkezményeket a törvény pusztán a vagyonnyilatkozat be nem nyújtásához köti, nem kívánja meg a mentelmi bizottság bármilyen döntését. A bizottság a megtett vagyonnyilatkozatok valóságtartalmát ellenőrizheti.

Jelen esetben nem született érvényes nyilatkozat. A vagyonnyilatkozatot benyújtották, azt a feleség írta alá. Ám ő nem követett el bűncselekményt, hangsúlyozta dr. Martin. Akkor követett volna el, ha valótlan adatot tüntet fel. Ráadásul nem is a férje nevét írta oda, hanem azt, hogy „Toller László helyett felesége, Toller Tünde.”

A vagyonnyilatkozatot az Országgyűlés elnökéhez, vagyis Szili Katalinhoz kell benyújtani, és amennyiben ő vagy hivatala észleli, hogy az nem szabályos, fel kell szólítani a képviselőt a benyújtásra. Tájékoztatni kellett volna Toller Tündét arról, hogy a köztudomásúan éber kómában fekvő férje helyett csak kirendelt gondnok tehet érvényes jognyilatkozatot – véli dr. Martin, aki szerint a Toller Tünde által aláírt nyilatkozatot nem lett volna szabad figyelembe venni, és így a képviselőnek a tiszteletdíjat és a költségátalányt folyósítani.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.