Újabb 300 forint: itt a „betegeknek kényelmes” dobozdíj

A különkeretes gyógyszerek rendszerének felülvizsgálata a betegeknek teszi könnyebbé az ezen készítményekhez való hozzájutást - mondta Horváth Ágnes hétfői sajtótájékoztatóján. A Fidesz felháborítónak tartja, hogy az egészségügyi tárca több súlyos betegség gyógyszere esetében kötelezővé tette februártól a dobozdíj fizetését.

MNO
2008. 01. 28. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyógyszerek egy részének finanszírozását beépítették a kórházi ellátásba, a másik részéhez pedig járóbeteg-ellátás keretében lehet hozzájutni – fejtette ki Horváth Ágnes hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. Az egészségügyi miniszter kijelentette: előbbinél a kezelés során ingyenesen jutnak hozzá a készítményekhez a betegek, utóbbinál a patikai kiváltás során a 300 forintos térítési díjat meg kell fizetni. A könnyebbség abban lesz, hogy a beteg bárhol, bármely gyógyszertárban hozzájuthat a szakorvos által (akár 3 hónapra) felírt készítményéhez, és nem kell a különböző centrumokba elmenni és ott felíratni a gyógyszert. Az volt a célunk (...), hogy a betegek kényelmesebben jussanak gyógyszerhez. Rengeteg olyan gyógyszer volt, amelyekhez egy elég bonyolult engedélyezési úton és csak meghatározott centrumokban lehetett hozzájutni – fogalmazott Horváth Ágnes.

Igaz, hogy a betegeknek – ha patikában váltják ki a készítményt – 300 forintos térítési díjat kell fizetniük, de a betegköltségek a gyógyszerhez való hozzájutás egyszerűsítése nyomán összességében csökkennek – mondta, hozzátéve, a közgyógyellátási igazolvánnyal rendelkezők a keretük erejéig továbbra is ingyen válthatják ki a készítményeket. A különkeretes gyógyszerrendszer átalakítását támogatták a szakmai kollégiumok is – tette hozzá a tárcavezető, megemlítve azt is, hogy tavaly 1,05 milliárd forintot költött az állam ezekre a készítményekre, a rendszer átalakítása után 1,26 milliárd forint lesz a támogatás.

Kérdésre válaszolva közölte: a mostani változás tízféle – többek között a szklerózis multiplex, bizonyos daganatos betegségek, a krónikus veseelégtelenség kezelésére szolgáló – gyógyszert és több ezer beteget érint. Horváth Ágnes más témában szólt arról is, hogy a háziorvosok gyógyszerfelírási szabályairól szóló kormányrendelet napokon belül megjelenik. Elmondta: „kitolták” azt a határt, ami után a háziorvosokat büntetnék, ha sorozatosan a drágább gyógyszert írják fel betegeiknek, jóllehet van olcsóbb, azonos hatóanyagú készítmény is. Hozzátette: külön nézik majd a házi-, illetve a szakorvosok gyógyszerfelírási szokásait.

A kormány elkezdte felszámolni a szolidaritási elemeket

-A Fidesz felháborítónak, cinikusnak és embertelennek tartja, hogy az egészségügyi tárca több súlyos betegség gyógyszere esetében kötelezővé tette februártól a dobozdíj fizetését – mondta Kupper András hétfői sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki párt országgyűlési képviselője úgy vélte, a februártól hatályba lépő intézkedés mutatja: a kormány már most, amikor még nem is léptek be a piaci biztosítók a rendszerbe, elkezdte felszámolni a szolidaritási elemeket. Emlékeztetett: 2007. január 5-én Horváth Ágnes, még mint az egészségügyi tárca államtitkára, azt ígérte: számos gyógyszer – így például a szklerózis multiplex, a veseelégtelenség és egyes leukémia-betegségek gyógyítását szolgáló patikaszerek – ingyenes marad.

Kupper András közölte: váratlan volt az a hír, hogy februártól ezek után a gyógyszerek után dobozdíjat kell fizetni, amit azt jelenti, hogy megszűnt ezen gyógyszerek esetében az ingyenesség. Ráadásul – tette hozzá – a betegek eddig az orvosuktól, a kezelés alkalmával kapták meg a gyógyszert, ám februártól el kell menniük érte a patikába. Hozzátette: ez sok beteg esetében állapotuk miatt – hiszen járásképtelenek – nehézséget okoz. A politikus az egészségügyi tárca magyarázatára, miszerint a közbeszerzési törvény nehezíti meg e gyógyszerek eljuttatását a betegekhez, azt mondta: erre nem az a helyes válasz, hogy a betegek patikában szerezzék be ezeket a szereket, hanem a közbeszerzési eljárást kell tudni úgy irányítani, hogy a gyógyszerek időben legyenek az ellátás helyszínén. Közölte: az, hogy az egészségügyi tárca 400 millió forintot – ami 1,3 millió darab dobozdíjat fedezne – költ el népegészségügyi kampányra úgy, hogy a kormánynak nincs ilyen programja, a Miniszterelnöki Hivatal pedig 125 millió forintot költ el az Új Magyarország program terjesztésére, mutatja: van forrás arra, hogy ezeket a gyógyszereket a betegeknek ingyen odaadják.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.