Miközben ezres nagyságrendben csökkentették az úgynevezett vízfejet, vagyis a vezető beosztású hivatalnokok hadát a HM-ben és annak háttérintézményeiben, a mai napig különféle megbízásokat kapnak a minisztériumban és a tulajdonában álló cégekben a nyugállományú főtisztek. A honvédség kiöregedett tisztjeinek „rendszerben tartására” több klasszikus módszert is alkalmaznak, és így a több százezer forintos nyugdíj mellé százezres többletjövedelmeket szerezhetnek az egykori bizalmi emberek – állítja egy neve elhallgatását kérő honvédségi forrásunk. Vannak például olyan magas rangú nyugállományú tisztek, akiket itthon alkalmaznak tovább, és a mai napig, akár civil ruhában is visszajárnak dolgozni a HM különböző hivatalaiba, vagy cégirodáiba.
Ilyen dandártábornok Tömösvári Zsigmond, aki a Katonai Felderítő Hivatal személyzetiseként folytatta a pályafutását a nyugállományba helyezése után. A személyügyi osztályt a HM-ben is egy nyugállományú ezredes, Vágási László vezeti köztisztviselőként, akit informátorunk szerint korlátlan személygépkocsi-használat is megillet a minisztériumnál. Bíró József nyugállományú dandártábornok a HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal főigazgatójaként folytathatta tovább 2005-től kezdve, de többen ültek be a szaktárca legnagyobb cégébe, a HM EI Zrt.-be is a nyugalmazott tábornokok közül.
Mint megírtuk, a HM EI Zrt. a honvédelmi tárca legnagyobb cége, ahol nemrégiben Nagy Imre utolsó KISZ-vezér lett az igazgatósági elnöke. A több száz millió forintos részvényvagyonnal rendelkező HM EI Zrt. főként laktanya-üzemeltetéssel foglalkozik, de számos más üzletágban is érdekelt, pályázik például a jövő évi NATO védelmi miniszteri találkozó lebonyolítására is. A HM sajtóosztálya a kinevezéssel kapcsolatban korábban azt közölte lapunkkal: Nagy Imre közgazdász széles körű üzleti tapasztalatokkal és üzleti kapcsolatokkal rendelkezik, s ezek az ismeretek nagymértékben segíthetik a HM EI Zrt. munkáját, amely az elkövetkezendő években fontos feladatot vállal a civil szférának nyújtandó szolgáltatások értékesítésében. Nagy Imre 1990 óta nem foglalkozik aktívan politikával, a cég operatív irányítását jelenleg is Koltai Gábor vezérigazgató látja el. A tárca nem politikai szimpátia alapján választja ki az igazgatótanács elnöki és más, kulcsbeosztású, vezető állományú személyeit – tette hozzá a tárca sajtóosztálya. A HM EI Zrt. értesüléseink szerint valóságos gyűjtőhelye a nyugdíjaskorú főtiszteknek. A cégnél lett például köztisztviselő Németh Sándor nyugállományú altábornagy, vagy Mráz István vezérőrnagy, a HM vezérkarának egykori hadműveleti és kiképzési csoportfőnöke. Itt kapott munkát Lindner Miklós nyugállományú vezérőrnagy, egykori híradófőnök, Dobó Péter tábornok logisztikai főcsoportfőnök és Hazuga Károly vezérőrnagy, a honvédség Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság helyettes parancsnoka is.
A nyugállományú tisztek fizetést kaptak más minisztériumi cégekben is. A HM Arzenál Zrt. egyik vezető tisztségviselője lehetett például Olajos Sándor nyugállományú hadtápos ezredes, Deák János egykori vezérkari főnök pedig a HM Armcom Zrt.-ben tölt be hasonló tisztséget. Az utóbbi társaságnak a felügyelőbizottságában tevékenykedhet egyébként a Nemzetbiztonsági Hivatal volt tisztje, Vajda József is, aki édesanyja (Apró Antal testvére, Apró Erzsébet) révén Gyurcsány Ferenc kormányfő rokonságához köthető.
Haraszti Gyula
(Részletek a Magyar Nemzet 2008. január 15-i számában)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.