Visszajárnak dolgozni: „Nyugdíjasklub” a HM-cégekben

Nyugállományú tábornokok és ezredesek népes csoportja jár vissza dolgozni a Honvédelmi Minisztériumba (HM), annak háttérintézményeibe és cégeibe, miközben a szaktárca tájékoztatása szerint a „vízfejet” leépítették. A nyugdíjasok legnagyobb gyűjtőhelyei a szaktárca tulajdonában álló haditechnikai társaságok, amelyek egyikében még Gyurcsány Ferenc kormányfő rokona, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt tisztje is helyet kapott a felügyelőbizottságában. A HM szerint a NATO-tagállamokban bevett szokás és elengedhetetlen a nyugállományú tisztek szakértelmének felhasználása.

Magyar Nemzet
2008. 01. 14. 23:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben ezres nagyságrendben csökkentették az úgynevezett vízfejet, vagyis a vezető beosztású hivatalnokok hadát a HM-ben és annak háttérintézményeiben, a mai napig különféle megbízásokat kapnak a minisztériumban és a tulajdonában álló cégekben a nyugállományú főtisztek. A honvédség kiöregedett tisztjeinek „rendszerben tartására” több klasszikus módszert is alkalmaznak, és így a több százezer forintos nyugdíj mellé százezres többletjövedelmeket szerezhetnek az egykori bizalmi emberek – állítja egy neve elhallgatását kérő honvédségi forrásunk. Vannak például olyan magas rangú nyugállományú tisztek, akiket itthon alkalmaznak tovább, és a mai napig, akár civil ruhában is visszajárnak dolgozni a HM különböző hivatalaiba, vagy cégirodáiba.

Ilyen dandártábornok Tömösvári Zsigmond, aki a Katonai Felderítő Hivatal személyzetiseként folytatta a pályafutását a nyugállományba helyezése után. A személyügyi osztályt a HM-ben is egy nyugállományú ezredes, Vágási László vezeti köztisztviselőként, akit informátorunk szerint korlátlan személygépkocsi-használat is megillet a minisztériumnál. Bíró József nyugállományú dandártábornok a HM Központi Ellenőrzési és Hatósági Hivatal főigazgatójaként folytathatta tovább 2005-től kezdve, de többen ültek be a szaktárca legnagyobb cégébe, a HM EI Zrt.-be is a nyugalmazott tábornokok közül.

Mint megírtuk, a HM EI Zrt. a honvédelmi tárca legnagyobb cége, ahol nemrégiben Nagy Imre utolsó KISZ-vezér lett az igazgatósági elnöke. A több száz millió forintos részvényvagyonnal rendelkező HM EI Zrt. főként laktanya-üzemeltetéssel foglalkozik, de számos más üzletágban is érdekelt, pályázik például a jövő évi NATO védelmi miniszteri találkozó lebonyolítására is. A HM sajtóosztálya a kinevezéssel kapcsolatban korábban azt közölte lapunkkal: Nagy Imre közgazdász széles körű üzleti tapasztalatokkal és üzleti kapcsolatokkal rendelkezik, s ezek az ismeretek nagymértékben segíthetik a HM EI Zrt. munkáját, amely az elkövetkezendő években fontos feladatot vállal a civil szférának nyújtandó szolgáltatások értékesítésében. Nagy Imre 1990 óta nem foglalkozik aktívan politikával, a cég operatív irányítását jelenleg is Koltai Gábor vezérigazgató látja el. A tárca nem politikai szimpátia alapján választja ki az igazgatótanács elnöki és más, kulcsbeosztású, vezető állományú személyeit – tette hozzá a tárca sajtóosztálya. A HM EI Zrt. értesüléseink szerint valóságos gyűjtőhelye a nyugdíjaskorú főtiszteknek. A cégnél lett például köztisztviselő Németh Sándor nyugállományú altábornagy, vagy Mráz István vezérőrnagy, a HM vezérkarának egykori hadműveleti és kiképzési csoportfőnöke. Itt kapott munkát Lindner Miklós nyugállományú vezérőrnagy, egykori híradófőnök, Dobó Péter tábornok logisztikai főcsoportfőnök és Hazuga Károly vezérőrnagy, a honvédség Összhaderőnemi Logisztikai és Támogató Parancsnokság helyettes parancsnoka is.

A nyugállományú tisztek fizetést kaptak más minisztériumi cégekben is. A HM Arzenál Zrt. egyik vezető tisztségviselője lehetett például Olajos Sándor nyugállományú hadtápos ezredes, Deák János egykori vezérkari főnök pedig a HM Armcom Zrt.-ben tölt be hasonló tisztséget. Az utóbbi társaságnak a felügyelőbizottságában tevékenykedhet egyébként a Nemzetbiztonsági Hivatal volt tisztje, Vajda József is, aki édesanyja (Apró Antal testvére, Apró Erzsébet) révén Gyurcsány Ferenc kormányfő rokonságához köthető.

Haraszti Gyula

(Részletek a Magyar Nemzet 2008. január 15-i számában)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.