A szavazókörökben adottak a feltételek a népszavazáshoz

Adottak a feltételek az ország valamennyi szavazókörében a március 9-i népszavazás lebonyolításához. Az állampolgároknak február 22-ig kellett megkapniuk az értesítést a népszavazásról, aki nem kapott, de szerepel a névjegyzékben, annak esetében a jegyző pótolja az értesítést. • Népszavazás: aki nem kapott értesítőt, a jegyzőhöz fordulhat

MNO
2008. 02. 25. 11:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ország valamennyi szavazókörében (10 950) adottak a feltételek a március 9-i népszavazás lebonyolításához – mondta Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője hétfőn, budapesti sajtótájékoztatóján. Mint hozzátette, az OVI időarányosan mindent megtett a népszavazás sikeres lebonyolítása érdekében. Az állampolgároknak február 22-ig kellett megkapniuk az értesítést a népszavazásról, a választói névjegyzékeket február 20–27. között teszik közszemlére, és bárki ellenőrizheti, szerepel-e abban. Aki nem kapott értesítést a népszavazásról, de szerepel a névjegyzékben, annak esetében a jegyző pótolja az értesítést. Aki viszont nem szerepel a névjegyzékben, jogorvoslattal élhet a jegyzőnél. Ebben az esetben – ha rendelkezik választójoggal és azon a településen él – legkésőbb március 7-én, pénteken 16 óráig őt is felveszik a névjegyzékbe – mondta Rytkó Emília. Tipikusan azért maradnak ki az állampolgárok a névjegyzékből, mert lakcímet változtattak, amit nem jelentettek be az okmányirodánál – jegyezte meg az OVI vezetője.

Ismertetése szerint március 7-én 16 óráig kérheti az igazolást az, aki nem a lakóhelyén szeretne szavazni. Az igazolás kiadását március 7-én 16 óráig a jegyzőnél személyesen lehet kérni, ha viszont azt valaki levélben kérelmezi, akkor a levélnek legkésőbb március 4-ig kell megérkeznie a jegyzőhöz. A jegyző által kiállított igazolással csak az előre kijelölt szavazókörben lehet majd szavazni. A szavazás napján már senkit nem lehet felvenni a névjegyzékbe. Rytkó Emília felhívta a figyelmet arra, hogy a választás törvényes lebonyolításának garanciája a szavazatszámláló bizottság, a választott tagok és póttagok a szükséges számban rendelkezésre állnak.

A törvény lehetőséget ad arra, hogy a szavazatszámláló bizottságok munkájába bekapcsolódjanak a kezdeményezők (a Fidesz és a KDNP), valamint a többi parlamenti párt. A 11 ezer szavazókörbe összesen 44 ezer delegáltat küldhetnének, eddig azonban mindössze 373 helyre 1321 delegáltat jelentettek be. Ez nagyon kevés – mondta az irodavezető. Hozzátette: az érintettek február 29-ig jelenthetnek be delegáltakat a szavazatszámláló bizottságokba. A népszavazás technikai részleteiről szólva elmondta, hamarosan terhelési-technikai-hálózati próbát, majd március 4-én „kosztümös főpróbát” tartanak, amikor minden állomáshelyről megpróbálnak eljuttatni a központba egy-egy tesztadatlapot. Arra az újságírói kérdésre, mi indokolta, hogy a VI. kerületben egy magáncég székhelyén jelöljék ki az egyik szavazókört és ez mennyibe kerül, Rytkó Emília elmondta: a szavazókör kijelölése a kerület jegyzőjének kötelessége volt, amit a fővárosi választási iroda ellenőrzött. A szavazókör normatív költségeit (fűtés, világítás) pedig központilag fizetik.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.