Bepanaszolható rendőrök: öttagú testület áll fel

Az Országgyűlés február 18-án szavaz a Független Rendészeti Panasztestület öt tagjáról. Az ellenzék kezdeményezésére került bele a rendőrségi törvény tavalyi módosításába a Független Rendészeti Panasztestület, egyfajta „kollektív ombudsmani intézmény” létrehozása, amelyhez a rendőrséggel szembeni panaszok ügyében lehet fordulni.

MNO
2008. 02. 07. 14:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tervek szerint február 18-án szavaz az Országgyűlés a Független Rendészeti Panasztestület öt tagjáról; az emberi jogi és a rendészeti bizottság kedden és szerdán egyhangúan döntött a jelöltekről, akikről a parlament szavaz kétharmados többséggel – mondta Balog Zoltán (Fidesz), az emberi jogi bizottság elnöke a távirati iroda érdeklődésére csütörtökön. Emlékeztetett rá: az ellenzék kezdeményezésére került bele a rendőrségi törvény tavalyi módosításába a Független Rendészeti Panasztestület, egyfajta „kollektív ombudsmani intézmény” létrehozása, amelyhez a rendőrséggel szembeni panaszok ügyében lehet fordulni. Eddig, ha az állampolgár úgy érezte, sérültek emberi jogai a rendőrségi intézkedés során, akkor egyedül a rendőrséghez fordulhatott panasszal.

A testület létrehozása után azonban a sértett vagy képviselője (akár a képviselettel megbízott emberi jogi szervezet is) az illetékes rendőrkapitányság mellett fordulhat a Független Rendészeti Panasztestülethez is – mondta. Hozzátette: a testület a panaszokat megvizsgálja, és indokolt esetben az országos rendőrfőkapitányhoz továbbítja az ügyet, hogy indítsa meg az eljárást. Emellett az országos rendőrfőkapitánynak havonta kell tájékoztatnia a testületet arról, milyen ügyekben fordultak hozzá és beosztottjaihoz, ezeket a testület megvizsgálja és utasíthatja eljárásra a főkapitányt. A képviselő a testület jelentőségét abban látja, hogy a társadalmi kontrollt megjelenítve hozzájárulhat a hatósági kultúra fejlesztéséhez, ahhoz, hogy megváltozzon a rendőrség hozzáállása az állampolgárokhoz. A testület öt tagját az Országgyűlés kétharmados többséggel, listáról választja.

A jelölteket az Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság, valamint a Honvédelmi és rendészeti bizottság terjeszti a Ház elé. A jelölést ötpárti egyeztetés előzte meg. Balog Zoltán hangsúlyozta: a jelöltek nem pártjelöltek, hanem szakmai hozzáértés alapján kérték fel őket. A tervek szerint az Országgyűlés február 18-án szavaz a jelöltekről. Balog Zoltán egyelőre nem kívánta megnevezni a jelölteket, arra hivatkozva, hogy még folyik nemzetbiztonsági átvilágításuk. Az MTI azonban úgy tudja, hogy a két bizottság Kaltenbach Jenő volt kisebbségi ombudman, Juhász Imre, a Civil Jogász Bizottság tagja, Kádár András, a Magyar Helsinki Bizottság társelnöke, Fráterné Ferenczy Nóra jogász és Féja András ügyvéd megválasztására tesz javaslatot.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.