Bölcskei: Az egyház nem önmagáért működő intézmény

Az egyháznak ki kell nyilvánítania a véleményét társadalmi kérdésekben, de meg kell húznia szerepvállalásának határát – hangoztatta Bölcskei Gusztáv, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke a Budapesten tartott évértékelő sajtóbeszélgetésen.

MNO
2008. 02. 12. 16:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A társadalmat foglalkoztató kérdések között említette az egészségügy, az oktatás és a környezetvédelem témakörét, amelyek terén a civil társadalom „önkifejező és érdekérvényesítő képessége” megítélése szerint gyenge. Emiatt az egyháznak képviselnie kell sokak véleményét, még akkor is, ha a kormány nem folytat érdemi párbeszédet a lakossággal – mondta.

A társadalmi kérdésekkel kapcsolatban Bölcskei Gusztáv megjegyezte: az egyház nem önmagáért működő intézmény, hanem „kifelé irányul a tevékenysége”, amelynek során az egyház „Isten kezében eszköz”. Példaként említette Martin Luther Kinget, aki polgárjogi harcosként és amerikai protestáns lelkészként rendszeresen megszólalt közügyekben.

Az egyház helyzetét elemezve kijelentette: „illúziók nélkül, de reménységgel próbálunk élni és megmaradni”, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyarok jóléti társadalomba vetett hite megingott. Az állami forráskivonások miatt így elmélyül a szegénység – közölte. A református püspök másik „illúzióvesztésként” kitért arra, hogy a pártpolitikai megfontolások felülírják a választópolgárok akaratát, ami véleménye szerint legutóbb az egészségbiztosítási törvény megszavazásakor megnyilvánult.

Újabb csalódásként értékelte Bölcskei Gusztáv a határon túli magyarok és az anyaország kapcsolatát, amely a schengeni határok keletebbre kerülésével újabb nehézséget kell leküzdjön. Példaként hozta fel a kárpátaljai református egyháztagoknak a magyarországi református nőszövetségi konferenciára való eljutásának akadályoztatását a vízumkényszer miatt. A magyar–magyar kapcsolatok javításának lehetőségeként jellemezte a Generális Konvent munkáját. Rendszeres összejövetelekkel a határon túli magyar református vezetők és az anyaországiak összetartozását segítik elő – tette hozzá.

„Az állam nem tartja el az egyházat”

Bölcskei Gusztáv elmondta: az állam nem tartja el az egyházat, mert az joggal várhatja el intézményei után a támogatást. A személyi jövedelemadó (szja) felajánlások állami kiegészítésének 2009-es megváltoztatása érzékenyen érinti az egyházat. Az eddigiektől eltérően jövőre ugyanis az állam az adózók felajánlásaihoz még egyszer annyit tesz hozzá, ami jelentős visszalépés lesz – közölte. A református püspök kifejtette: szerinte a változtatás hároméves periódusban lett volna optimálisan végrehajtható az adózás természete miatt. Pozitív változásként értékelte ugyanakkor, hogy négy-ötéves tárgyalás után az szja bevallási ívein lehetőségként megjelent az egyházaknak felajánlható 1 százalékos rovat. Eddig ugyanis külön lapon kellett erről nyilatkozni – tette hozzá.

Bölcskei Gusztáv annak az elképzelésüknek is hangot adott, hogy szeretnék megtudni, az ország mely régióiban kapott az egyház kevesebbet, illetve többet az szja-felajánlásokból, ám ez a próbálkozásuk eddig az APEH-nél sikertelen maradt. Kiemelte: az szja-felajánlások 2007-ben kimutatott összege jelentősen nőtt, amit a társadalom református egyház felé megnyilvánuló bizalmaként értékelt. Ismertetése szerint ígéretet kaptak arra, hogy a kormányzattal átfogó tárgyalásokat folytatnak majd az egyház-finanszírozásról. Ez azonban annak fényében, hogy nélkülük határoztak az Oktatási és Kulturális Minisztériumban (OKM) az oktatási intézmények állami kiegészítő normatívájának rendszeréről, meglehetősen kérdéses – folytatta. Ennek kapcsán a MRE „elektronikus levelet” is elküldött a kormányzathoz – fűzte hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.