Sajnálatos és példa nélküli dolog lenne, ha a koalíciós tárgyaló felek által véglegesített költségvetési tervezetről azért nem döntenénk csütörtökön, mert az MSZP egy, a büdzséhez szorosan nem illeszkedő feltételhez, az egészségügyi intézményrendszer holdingszerű átalakításához kötötte annak elfogadását – mondta Demszky Gábor szerda délutáni rendkívüli tájékoztatóján.
A főpolgármester hangsúlyozta, bízik abban, hogy legkésőbb március 5-ig elfogadják a főváros költségvetését, hogy az önkormányzat és intézményei teljesíthessék ezzel összefüggő feladataikat az államkincstárnak. Ennek meghiúsulása esetén, ha március 15-ig nem küldik el a szükséges tájékoztatást, havonta ötmilliárd forintnyi állami forrástól esne el a főváros az intézményeivel együtt. Ez az összeg a 20 százaléka az intézményi és az önkormányzati feladatok teljesítéséhez szükséges havi forrásnak – közölte.
Demszky Gábor szerint a költségvetés tervezete megteremti a feltételeit annak, hogy a pénzügyi egyensúly fenntartása mellett az önkormányzat zavartalanul működtetni tudja intézményeit, és folytathassa nagyszabású városfejlesztési céljainak megvalósítását. A főpolgármester a büdzsével kapcsolatban a pozitívumok közt említette, hogy a korábban elhatározottakon túl az idén sem vesznek fel új hitelt. Rossz hírként szólt a szocialistáknak a büdzsé elfogadásához szabott feltételéről. Mint mondta, az SZDSZ szerint az egészségügyi holding jelenleg nincs szakmailag olyan kiérlelt állapotban, hogy arról határozni lehetne. Azt pedig elfogadhatatlannak tartják, hogy egy, a büdzséhez szorosan nem kötődő feltételtől függjön annak elfogadása.
Demszky Gábor leszögezte, hogy súlyos felelőssége van az MSZP-nek abban, lesz-e törvényi határidőre költségvetése Budapestnek. Megjegyezte, van még idő arra, hogy a szocialisták változtassanak álláspontjukon, illetve hogy március 5-ig elfogadhassák a büdzsét. Kifejezte reményét, hogy mielőbb lezárul ez a közvélemény előtt zajló „iszapbirkózás” a koalíciós felek között, s határidőre lesz költségvetése a fővárosnak.
Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ), a gazdálkodásért felelős főpolgármester-helyettes egyebek mellett elmondta, hogy a kiadások több mint a felét, 275 milliárd forintot működésre, 222 milliárdot fejlesztésekre, 16 milliárdot pedig a hitelek tőketörlesztésére költenek. Az idei évre előirányzott fejlesztések közül hatmilliárd forintnyit átcsoportosítanak a jövő évre – tette hozzá. Az MSZP–SZDSZ közti költségvetési tárgyalások kapcsán közölte, hogy a megbeszélések lezárásakor 300 millió forint sorsa maradt még bizonytalan. A hivatali tervezeten egyébként 1,5 milliárd forintot módosított a koalíciós egyeztetés a két fél értékrendjének megfelelően – fűzte hozzá.
(MTI)