Elhunyt Kós Lajos bábművész

Elhunyt Kós Lajos bábművész. A Pécsi Nemzeti Színház és a Bóbita Bábszínház örökös tagját kedden, 84. életévében érte a halál – közölte a Bóbita Bábszínház.

MNO
2008. 02. 05. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jászai Mari-díjas bábművészt, aki különleges, felnőttekhez szóló, zenés bábpantomim-előadásaival kiemelkedő értéket hozott létre a hazai bábművészetben, a Pécsi Nemzeti Színház és a Bóbita Bábszínház saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.

Kós Lajos a Képzőművészeti Főiskola elvégzése után főiskolai tanársegéd, majd a Népművelési Intézet munkatársa volt. Már felsőfokú tanulmányai alatt foglalkozott bábjátékkal, 1961-ben Pécsre költözött, és megalapította a Bóbita Bábegyüttest. Első sikerét a Bóbitával az 1965-ös Ki mit tud?-os győzelem jelentette.

A művész 1981–1989 között a Pécsi Nemzeti Színház Bóbita Bábszínházának művészeti vezetője, több bábjátékos tankönyv szerzője, illetve társszerzője volt.

Főbb tervezései és rendezései között szerepelt a Rómeó és Júlia (kézpantomim, 1967), Emberke (bábpantomim, 1970), A kékszakállú herceg vára (1971), az Egy kiállítás képei (bábpantomim, 1973), a Lemminkainen anyja (bábpantomim, 1976), a Bolero, a Bóbita-show (1980), A fából faragott királyfi (bábpantomim, 1981), a Pulcinella (kézpantomim, 1982) és az Operasaláta (1983).

Kós Lajos munkáját a Jászai Mari-díj (1986) mellett a Nemzetközi Bábművész Szövetség UNIMA-diplomájával és Blattner-éremmel ismerték el.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.