Felsőoktatás: akár másfél millió forintot is fizethetünk félévente

Akár másfél millió forintos költségtérítésre is számíthatnak félévente a tanulmányaikat szeptembertől alap-, mester- vagy osztatlan képzésen elkezdő, költségtérítést fizető hallgatók: a legdrágábbak az orvosi, a pénzügyi és egyes előadóművész szakok, a legolcsóbbak között vannak a hitéleti és a pedagógusképzések.

MNO
2008. 02. 22. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legdrágább képzések listájának első húsz helyét – mindhárom képzési szinten – az orvosi, az MBA, a pénzügyi elemző, a különböző előadóművész szakok, illetve a zeneszerzés foglalják el – derül ki a www.felvi.hu adatai alapján összeállított háttéranyagból. Az első helyen az osztatlan, hat éven keresztül látogatható orvosképzés áll. A Semmelweis Egyetemen 1 408 260 forint félévente a díj, de a többi egyetem orvosi képzéseit sem lehet megúszni 850 ezer forint alatt. Szerepel a legdrágábbak között két társadalomtudományi mesterszak a Közép-európai Egyetem szervezésében, de az ott felvehető szakok máshol nem találhatók meg.

Alapképzésben az első húsz között található a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem a zeneszerzés, illetve dzsesszzeneszerzés szakkal, ezek 1 millió 200 ezer és 870 ezer forintba kerülnek, a többi előadóművész szak 770 ezer és 1 millió 140 ezer forint közötti összegekkel szerepel.

Az MBA-képzéseket kiragadva az első helyen van a Budapesti Corvinus Egyetem két angol nyelvű képzése, harmadik a Műegyetem. Ezek az új rendszer szerinti mesterképzések, de néhány helyen találni még szakirányú továbbképzések formájában MBA-képzést, ezek a Debreceni Egyetem (250 ezer), a Miskolci Egyetem (200 ezer), a Nyugat-magyarországi Egyetem (280 ezer, illetve cégeknek 450 ezer), a Szent István Egyetem (10 ezer euróba kerülő angol nyelvű képzése) és a Szegedi Tudományegyetem (235 ezer).

A hitéleti képzésekért 10 ezer és 145 ezer forint között kell fizetni, legkevesebbet a Pápai Református Teológiai Akadémián, legtöbbet pedig a Tan Kapuja Buddhista Főiskolán, és ezzel együtt összesen három képzés kerül többe 100 ezer forintnál.

A húsz legolcsóbb szak közül tizenegy hitéleti témájú, a többi pedig kisebb, csak egy-két helyen oktatott műszaki vagy mezőgazdasági szakokból kerül ki, mint a hulladékgazdálkodási technológus, a gyógynövény- és fűszernövény-termesztő és -feldolgozó vagy a ménesgazda, mindegyik 60 ezer forintért. Viszonylag keveset, jellemzően 80-90 ezer forintot kérnek általában a tanítói és óvodapedagógus-képzésért.

Képzési szintek szerint felosztva az osztatlan képzések első húsz helyén tizenkét egészségüggyel foglalkozó, egy állatorvosi szakot találunk néhány grafikus- és egy intermédiaművész-képzés társaságában.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.