A Fidesz felszólítja azokat, akik az akciót eltervezték, hogy álljanak el ettől a szándéktól, „ne építsenek újabb akadályokat a választók és a parlamenti képviselők közé” és „ne lehetetlenítsék el március végéig az ország legfontosabb közterén a bejelentett, jogszerű demonstrációkat”. Balsai István azt mondta, ha kell, a Köztársasági Őrezred parancsnokát, ha kell, a miniszterelnököt szólítják fel, mert a szálak „nyilván” Gyurcsány Ferenchez vezetnek, „ő szokott operatív módon beavatkozni a rendőrség munkájába”.
A fideszes képviselő arra a kérdésre, hogy terveznek-e a tavalyihoz hasonló kordonbontó akciót, azt válaszolta: bíznak abban, hogy a Kossuth tér ismételt lezárása nem valósul meg. „Kordonbontási terveink nincsenek” – tette hozzá.
Balsai István a Parlamentet jelenleg is körülvevő kordon előtt tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: az Országgyűlés elnökének, Szili Katalinnak is „oda kellene hatnia” ebben az ügyben. Hozzátette: nem tudják, hogyan fordulhatott elő, hogy a képviselők testi épségét, biztonságát úgy akarják megvédeni, hogy magukat a képviselőket nem kérdezik meg. „Köszönjük szépen, mi jól érezzük magunkat a választóinkhoz közel” – fogalmazott a fideszes képviselő.
Mint mondta, lehet, hogy vannak olyan MSZP-s képviselők, akik félnek bejönni a Parlamentbe, de „hát mondjanak le a mandátumukról, ha a munkájukban való megjelenés ilyen nehézségeket okoz”. Balsai István úgy vélte: a kordonállítási akció újabb bizonyíték, hogy a kormány és a „kormányt még egyelőre támogató parlamenti többség” szembekerült a társadalom többségével. Az a szándék, hogy hétfőn a kormánytöbbség ismét át akarja erőszakolni a parlamenten a gyakorlatilag változatlan tartalmú egészségbiztosítási törvényt, egybecseng ezzel az akcióval – tette hozzá.
Mint ismert, lapunk pénteken arról írt, hogy hétfőtől ismét kordonnal zárja le a Kossuth teret a rendőrség. Ez azt jelenti, hogy a jelenleg csupán a Parlamentet és közvetlen környezetét védő rácsokat mintegy 50-100 méterrel kijjebb tolják, és így megközelíthetetlenné teszik a Kossuth-, a Rákóczi- és a Károlyi-szobor körüli zöld területet, valamint az Országház IX-es kapuja előtti nagy parkolót, egészen a villamossínekig.
Az intézkedés szoros összefüggésben áll azzal, hogy az Országgyűlés hétfőn vitázik és szavaz az egészségbiztosítási törvényről – írta lapunk. Mivel a kormány által beterjesztett több-biztosítós modellt a felmérések szerint a társadalom többsége elutasítja, ezért a rendőrség a végszavazás idején és utána utcai tüntetésekre számít. Dobozi József dandártábornok, az ORFK Köztársasági Őrezredének parancsnoka az Országház védelmére kidolgozott intézkedés kiegészítésében úgy rendelkezik, hogy a területet február 11-én 0 órától „a szükséges ideig”, de legkésőbb március 31. éjfélig lezárva tartják – olvasható a Magyar Nemzetben.
(MTI)