Gyurcsány és a Suzuki: bagoly mondja verébnek?

Még nem tudni, hogy Gyurcsány Ferenc ott lesz-e Esztergomban, amikor az új modell első példánya legördül a szalagról. A miniszterelnök két éve az érdekképviselet ellehetetlenítésére hivatkozva nem fogadott el egy hasonló meghívást. Közben pedig saját cégénél a kirúgott, de a bíróság által visszahelyezett szakszervezeti vezetőnek a portásfülkében jelöltek ki irodát – telefon nélkül.

MNO
2008. 02. 07. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden előkészület megtörtént a Magyar Suzuki Zrt. esztergomi gyárában a Splash nevű kisautó sorozatgyártására. Pénteken legördül az első autó a szerelőszalagról, az ünnepségre meghívott díszvendégek között szerepel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. Gyurcsány két évvel ezelőtt – az addigi hagyománnyal szakítva – az SX4 hasonló ünnepségére nem ment el.

Akkor a távolmaradása okáról kifejtette: a munkavállalók megkerülhetetlen és sérthetetlen joga, hogy szakszervezetet alakítsanak, és vezetőik háborítatlanul végezhessék érdekvédelmi munkájukat. A Magyar Suzuki Rt.-nél erről másként gondolkodnak, ezért nem kívánt részt venni a cégnél rendezett ünnepségen. Azt is hozzáfűzte: egy tisztességes baloldali kormánynak világossá kell tennie, melyik oldalon áll, „mi a jogfosztottak és jogsértettek oldalán állunk”.

A saját háza előtt is van még mit tenni

A miniszterelnök résztulajdonában lévő Motim Kádkőt és a Motim Műkorund Kft.-t tavaly összesen 1,6 millió forintra büntette a munkaügyi főfelügyelőség. A bíróság egy 2005-ös, jogerős döntése alapján a mosonmagyaróvári kádkőgyárban csak heti 36 órát dolgozhatnának az alkalmazottak.

A Motim dolgozói érdekképviseletének 2005-ben még nyolcvan tagja volt, most 12. Tóth Péter szakszervezeti titkár 2005 szeptemberében, a bírósági döntés után kapott fegyelmit, mert tömbösített, 56 órás munkahete 53. órájában, hétfőn hajnalban elaludt. Azóta a sorozatos áthelyezések, a nyilvános fenyítések és pressziók miatt felmondott. Most munkanélküli.

A vegyipari dolgozók szakszervezetének helyi vezetőjét, Varga Virgilt tavaly bocsátották el. Perre ment, és nyert, a Motim kénytelen volt újra engedélyezni neki a szakszervezeti munkát. Irodáját a vállalat portásfülkéjében jelölték ki, Varga Virgil nem mehet beljebb, nincs telefonja, az alkalmazottakkal nem beszélhet.

A vegyipari dolgozók szakszervezete már többször kért segítséget a kormányfőtől, aki egyben a cég résztulajdonosa – az üzemnél történt munkaügyi visszaélések miatt. Gyurcsány helyett azonban Jagiellowicz Györgyné, az Altus vezetője válaszolt.

(MNO, Népszava)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.