Kevesebb a hajléktalan – vagy csak jobban rejtőznek?

Számszerűen nem nőtt a fedél nélküliek száma. Probléma viszont, hogy a folyamatos inzultusok miatt olyan helyekre húzódnak vissza a segítségre szoruló emberek, amelyeket nehezen lehet megközelíteni, és a szakembereknek is nehéz feltérképezniük – mondta az előzetes adatokat ismertetve Gurály Zoltán, a hétvégi számlálás céljára alakult Február Harmadika Munkacsoport egyik vezetője hétfőn. • Hányan vannak a hajléktalanok? Pár nap és kiderül

MNO
2008. 02. 04. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap hajnalig 150 szociális munkás, önkéntes rótta párban az utcákat és az aluljárókat, hogy összeszámolják a hajléktalan embereket a fővárosban és környékén. Az önkénteseknek a Hungária körúton belül egy, az ezen kívül eső területeken pedig két négyzetkilométert kellett bejárniuk az erre vállalkozóknak. A belvárosi körzetben 35, a külterületeken 209 körzetet hoztak létre. Gurály Zoltán azt mondta: a számlálás sikeres volt, valamennyi belső körzetet bejártak, míg a külső körzetekből 36-ot sikerült teljes egészében átvizsgálniuk. A belső kerületekben 300, a külsőben pedig mintegy 400 olyan embert sikerült a számlálóbiztosoknak regisztrálniuk, akik a szabadban, közterületen töltötték az éjszakát.

A Február Harmadika Munkacsoport vezetője közölte: az adatok alapján Budapest jól látható közterületein élő hajléktalanok száma minimálisan 700, maximálisan 1500 főre becsülhető. Legutóbb 2005 telén készítettek hasonló felmérést, akkor mintegy háromezerre becsülték azoknak a számát, akik utcán, parkokban vagy elhagyatott helyeken húzták meg magukat éjszakára. A szakemberek ekkor felső határt nem határoztak meg, a háromezer főt minimális számként jelölték meg. A Menhely Alapítvány munkatársa szerint az idén azért is regisztráltak kevesebb hajléktalant, mert az utcai szociális munkások több embernek tudnak segítséget nyújtani abban, hogy átmeneti vagy hajléktalanszállókra kerülhessenek, rendeződjön a sorsuk. Valószínűnek tartja azt is, hogy több kerület „kiűzte” a hajléktalanokat a látványos helyekről, így fokozottabb lett a rejtőzködés.

Gurály Zoltán szerint számszerűen nem nőtt a fedél nélküliek száma. Problémát viszont abban lát, hogy a folyamatos inzultusok miatt olyan helyekre húzódnak vissza a segítségre szoruló emberek, amelyeket nehezen lehet megközelíteni, és a szakembereknek is nehéz feltérképezniük. A Február Harmadika Munkacsoport vezetője elmondta azt is: a nappali melegedőkben hétfőn vizsgálják, hogy az intézményben lévők hol töltötték a szombatról vasárnapra virradó éjszakát, kik azok, akik rejtett helyen élnek, így elképzelhető, hogy az így regisztrált fedél nélküliek száma emelkedni fog.

Vasárnap estétől kezdve a hajléktalanszállókon regisztrálják az ott élőket. Ezek eredményei a vidéki városokban összesített adatokkal együtt csütörtökön érkeznek be a központba, és feldolgozásukat követően egy hét múlva várható konkrétabb eredmény. Magyarországon a szakemberek országos szinten 25-30 ezerre becsülik a hajléktalanok számát; a 2005 telén készített felmérésből kiderült, hogy éjszakai menedékhelyeken 1800-an, átmeneti szállókon pedig 2800-an laktak. Gurály Zoltán a távirati irodának azt mondta, a szemrevételezéssel történő regisztráció a legegyszerűbb és Európában is a legelfogadottabb módszer. Megjegyezte, a múlt héten New Yorkban is hasonló módszerrel mérték fel a hajléktalanok számát.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.