A tavaszi parlamenti ülésszak első napján – egyben a betegek világnapján – újra szavaz az Országgyűlés az egészségbiztosítási törvényről. A Sólyom László köztársasági elnök által visszaküldött jogszabályhoz a szocialisták tucatnyi módosítást nyújtottak be, ám a Fidesz szerint ezek nem tükrözik azt, hogy a koalíció megfontolta Sólyom László intelmeit.
Dér Zsuzsanna, az MSZP frakcióvezető-helyettese napirend előtti felszólalásában nem az egészségbiztosítási törvényről értekezett, hanem felszólította azokat a politikai erőket, amelyek véleménye szerint támogatják, pénzelik a Kossuth téri kordon előtt tüntetőket és a MÁV-sztrájkban részt vevőket, hogy azonnal állítsák le ezt a tevékenységet, és hívják vissza a demonstrálókat. A képviselő asszony kijelentése szerint „parancsolják vissza a palackot a szellembe”.
„Politikai ki nevet a végén”
Dávid Ibolya „politikai ki nevet a végén”-nek nevezte azt, ami az utóbbi hetekben a magyar politikában a két nagy párt vezetője között zajlott. Az MDF elnöke kérdőre vonta a kormányfőt, hogy miért Orbán Viktorhoz igazítja országértékelő beszédét, és miért nem a parlamenti nyitónapon tartja meg azt.
Gyurcsány nem biztos a tb-törvény megszavazásában
„Más a véleményem 2007-ről, ha az Országgyűlés megszavazza az egészségügy átalakításáról szóló törvényt, és más, ha nem – fogalmazott Gyurcsány Ferenc napirend előtt Dávid Ibolya felszólalására reagálva. A kormányfő az MDF elnökének címezve azt is hozzátette: – Csak annyit rendeljen meg tőlünk, mint amennyire igényes és határozott a maga szerepével kapcsolatban. Aki felnőtt politikát igényel, annak felnőtten kell viselkednie.”
Kóka szabadpiacról beszélt a közoktatás kapcsán
Kóka János napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy az idei év a liberálisok számára arról szól, hogy a lakosság nemet tud-e mondani a szocializmusra, hogy az ország tovább tud-e fejlődni, fejleszteni.
• Részletek
Fletó-ajtó
Navracsics Tibor, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője szerint Gyurcsány Ferenc mintha már értékelt volna évet a múlt héten „zárt ajtók mögött, csak a szocialista frakció előtt”. A legnagyobb ellenzéki párt politikusa feltette azt a kérdést is: vajon miért nevezik a közintézmények hátsó ajtaját Fletó-ajtónak?
• Részletek
Soltész: Az SZDSZ nem maradhat meg
Soltész Miklós, a KDNP egészségpolitikusa napirend előtt arra emlékeztetett, hogy hétfőn van a betegek világnapja. Megállapítása szerint a betegek helyzetén tovább ront az új egészségbiztosítási rendszer, ezért azt kérte a képviselőktől, gondolják át még egyszer, miként szavaznak majd.
• Részletek
Senki földje
Horváth Ágnes negyedórás miniszteri expozéjában arról beszélt: „nem lesz senki földje”, mindenki tartozni fog valamelyik pénztárhoz, mindenki megkapja a szükséges ellátást. Horváth Ágnes beszélt a zártkörű részvénytársaságként működő pénztárak nyereségéről is: azt 0,98 százalékban maximalizálták, de ezt a hasznot is csak három év után vehetik ki, a nyereség pedig nincs garantálva, a pénztár helyes működésétől függ. Zárszavában a tárcavezető arra kérte a képviselőket, támogassák az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényt.
• Részletek
Horváth beszéde után a szocialista Vojnik Mária kiemelte: az alkotmány lehetővé teszi a magántőke bevonását az egészségügy finanszírozásába. Hozzátette: a javaslat megfelel annak a célnak, hogy a Magyarország területén élő biztosítottak számára kialakítsák azt a biztonsági rendszert, amely jobb egészségügyi ellátáshoz vezet.
Mikola: Az egészségügy a szeretetről szól, nem a profitról
Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa azt mondta, Magyarországon egy versenypiaci több-biztosítós rendszer lesz. Véleménye szerint szó sincs garanciáról vagy a betegellátás minőségének megőrzéséről.
• Részletek
Béki: A konszenzus ma illúzió
„Elvileg egyet lehet érteni azzal az észrevétellel, hogy az átalakítást a társadalom támogatásával kell véghezvinni. Azonban a konszenzus iránti igény a mai belpolitikai légkörben illúzió” – közölte Béki Gabriella szabad demokrata politikus a köztársasági elnök pénztártörvénnyel kapcsolatos kifogásaira.
•Részletek
A betegek röghöz kötése
A KDNP-s Nagy Kálmán szerint a törvénnyel kapcsolatos kifogásoknak se szeri, se száma. A képviselő kiemelte: jelenleg a betegek röghöz kötése zajlik, az ellátórendszer statikussá válik, ami azt eredményezi, hogy az emberek nem fognak eljutni az ellátóhelyekhez.
Budapest-centrikus ellátás jön majd létre a vidék nyomora mellett – fogalmazott a kereszténydemokrata képviselő. Nagy Kálmán azt mondta, a kormánypártok a szolgáltatók versenyéről beszélnek, de kérdés, eközben csökkentik-e az ellátások közötti különbségeket. A betegek kiszolgáltatottabbá válnak, mint valaha – vélekedett Nagy Kálmán, aki a jelenlegi vitát játéknak nevezte az emberekkel.
(MTI, MNO)