Márciustól kerekítünk – részletekről vitázik a bizottság

Általános vitára alkalmasnak tartotta az Országgyűlés költségvetési bizottsága az egy- és kétforintosok bevonásával összefüggő, a kerekítés szabályairól szóló törvényjavaslatot. A kereskedelemben a számlák végösszegét a matematika szabályai szerint kell felfelé vagy lefelé kerekíteni 5-re, illetve 0-ra, míg a szociális ellátásoknál minden esetben felfelé kerekítenek majd. Az egy- és kétforintosokat március elsejétől vonják ki a forgalomból.

MNO
2008. 02. 11. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága általános vitára alkalmasnak tartotta az egy- és kétforintosok bevonásával összefüggő, a kerekítés szabályairól szóló törvényjavaslatot. Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium (PM) szakállamtitkára a törvényjavaslat szükségességét a túlzottan bürokratikus szabályozás elkerülésével és a kerekítés szabályinak egyértelművé tételével indokolta. Az egy- és kétforintosokat március elsejétől vonják ki a forgalomból.


A bizottság kormánypárti képviselői támogattak valamennyi, az egészségügyi bizottság által benyújtott módosító javaslatot az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényhez. A kerekítésről szóló szabályok szerint a kereskedőknek az egyes termékek árát nem, csak a végösszeget kell kerekíteniük, és a különbözet nem tartozik majd az áfa hatálya alá. Az, hogy a jóléti transzferek esetében – például a nyugdíjaknál, járadékoknál – felfelé kerekítenek, várhatóan mintegy 5 millió transzfert, de ennél kevesebb ellátottat érint – ismertette a szociális tárca képviselője. Az indexált ellátás esetében minden emelésnél kerekíteni kell, fix összegűnél azonban erre csak egyszer kerül sor.

A kerekítés az idén mintegy 150 millió forintos költségvetési kiadással jár. Kovács Álmos hangsúlyozta, hogy a pénzérmék forgalomból történő kivonásáról az MNB döntött, a kormány azt tudomásul vette. Ellenzéki képviselők hozzászólásaikban azt kifogásolták, hogy az MNB ugyan már tavaly októberben döntött a pénzérmék bevonásáról, a kerekítésre vonatkozó szabályokat azonban csak most nyújtotta be a parlament elé a kormány. A tb- és a szociális ellátásoknál alkalmazott kerekítési szabályokról szóló törvényjavaslatba került be az is – az Országos Érdekegyeztető Tanáccsal (OÉT) kötött megállapodás alapján –, hogy eltörlik a típusfüggőséget a menetrendszerű tömegközlekedésben dolgozó járművezetők korkedvezményes nyugdíja esetén.

A változásnak köszönhetően évente 30-35 járművezető 1 évvel korábban mehet nyugdíjba a következő három évben, ekkor ugyanis a kormánynak új jogszabályt kell alkotnia. A most elfogadott szabályozás három év alatt mintegy 150-160 millió forint többletkiadást jelent a Nyugdíjbiztosítási Alap számára, amit növel az évi 28-30 millió forintos elmaradó járulékbevétel is. Az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvényhez benyújtott 55 módosító indítvány közül 14, a költségvetési bizottság hatáskörébe tartozóról szavazott a bizottság, közülük csupán egyet, Csáky András indítványát nem támogatták, a többi – valamennyi az egészségügyi bizottság javaslata – megkapta a kormánypárti képviselők támogatását.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.