Mikola: Az ezerforintos vizitdíj is a referendum tétje

A március 9-i népszavazás tétje már nemcsak a háromszáz, hanem az ezerforintos vizitdíj megelőzése is – jelentette ki Mikola István, a Fidesz egészségügyi szakpolitikusa csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján. Az egészségügyi kormányzatnak nincsenek a vizitdíj emelésére vonatkozó tervei – reagált Mikola szavaira az egészségügyi tárca.

MNO
2008. 02. 21. 14:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nőtt a népszavazás tétje: amennyiben nem lesz sikeres a referendum, biztos, hogy jelentősen meg fogják emelni a vizitdíjat – fogalmazott Mikola István csütörtökön Budapesten. A volt egészségügyi miniszter elmondta, a világon a piaci egészségügyi rendszerek példája azt mutatja, hogy hatféle technikával tud pluszbevételhez jutni a magánbiztosító vagy pénztár.

Ezek közül az egyik preferált megoldás a beteg által fizetett önrész, vagyis a vizitdíj és a kórházi napidíj emelése, hiszen ez a szolgáltatás igénybevételét is visszaszorítja. Mikola István a bevételnövelő módszerek között említette még a járulékemelést, a gyógyító szolgáltatások árának csökkentését a kórházak felé, a betegek „alulkezelését”, illetve a „lefölözést”, amely a biztosító számára kisebb kockázattal járó, egészséges emberek kiválasztását jelenti, valamint az „átléptetést”, amellyel a biztosító megszabadulhat a nagy ráfordítást igénylő, súlyos betegektől.

A fideszes politikus felidézte, hogy 2006-ban Kökény Mihály és Vojnik Mária, az MSZP egészségügyi szakpolitikusai, valamint Kuncze Gábor, az SZDSZ akkori elnöke is tagadta, hogy fizetős egészségügyet akarnának bevezetni, most pedig Juhász Ferenc, az MSZP elnökhelyettese és Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője beszél arról, hogy a kormánypártoknak nincs szándéka megemelni a vizitdíjat. „Már csak a legőszintébb becsületszavuk hiányzik” – jegyezte meg Mikola István.

Az Orbán-kormány volt egészségügyi minisztere beszélt arról is, hogy hétfőn Rácz Jenő, volt szocialista egészségügyi miniszterrel, a veszprémi kórház jelenlegi igazgatójával és Gógl Árpád, egykori fideszes tárcavezetővel tárgyaltak az egészségügy helyzetéről. Mint mondta, mindhárman egyetértettek abban, hogy a kórházak számára a vizitdíj és a kórházi napidíj nem jelentős bevétel, sőt inkább negatív az egyenleg, hiszen amit beszednek, annak többszörösét veszítik el a forgalomcsökkenés miatt. Mikola István hozzátette: tavaly 13,3 milliárd forintot szedtek be a vizitdíjból és a kórházi napidíjból, ami sem az 1600 milliárdos költségvetéshez, sem a gyógyításra fordított 720 milliárd forinthoz képest nem jelentős összeg.

A Fidesz szakpolitikusa hangsúlyozta, az államnak alkotmányos kötelezettsége a források biztosítása, ezért mindhárman elítélték Horváth Ágnes egészségügyi miniszter fenyegető nyilatkozatait, miszerint ha leszavazzák a vizitdíjat és a kórházi napidíjat, akkor a kormány nem pótolja a kieső összeget.

Szerdán a Magyar Nemzet szocialista forrásokra hivatkozva megírta: lehetőségként szerepel a kormány tervei között a vizitdíj 300 forintról 1000 forintra emelése is.

Egészségügyi Minisztérium: A 300 forint senkit nem tart vissza az orvoshoz fordulástól

Az egészségügyi kormányzatnak nincsenek a vizitdíj emelésére vonatkozó tervei – reagált az egészségügyi tárca Mikola szavaira. „A 300 forint pontosan az az összeg, amely már érdemi bevételt jelent a háziorvosoknak, amelynek megfizetése már ésszerűsíti az ellátórendszer igénybevételét, de még senkit nem tart vissza az orvoshoz fordulástól, akinek az ellátásra szüksége van” – olvasható az Egészségügyi Minisztérium közleményében.

(MTI, MNO)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.