Az MVM szóvivője, Tringer Ágoston megerősítette, hogy az üzletrészt a miskolci önkormányzat tulajdonában lévő Mihő Kft. vásárolhatja meg, miután nyilatkozott arról, hogy élni kíván elővásárlási jogával. Korábban már nyilvánosságra került, hogy a fűtőmű 99 százalék tulajdoni és 75 százalék szavazati jogát jelentő üzletrészért az Elmib Energetikai Szolgáltató Zrt. 4,4 milliárd forintot és további 200 millió forint értékű forgalomképes üzletrészt ajánlott, míg a miskolci önkormányzat tulajdonában lévő, a Mifű Kft.-ben kisebbségi tulajdonos, a Miskolci Hőszolgáltató Kft. (Mihő) 4,2 milliárd forintot kínált.
Káli Sándor a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: „Miskolc az első város az országban, amely az energetika kérdését saját kezébe tudja venni.” Hozzátette: a borsodi megyeszékhely „normális város”, ahol nagy ügyekben a pártok félreteszik politikai nézetkülönbségeiket és példamutatóan fognak össze.
A költségek és finanszírozás kapcsán Káli Sándor azt a tájékoztatást adta, hogy a Miskolc Holding szakértői már korábban felvették a kapcsolatot pénzintézetekkel, és jelentős az érdeklődés.
Megjegyezte, hogy a Mifű megvásárlásával várhatóan 32 ezer távfűtéses lakás 100 ezer lakójának energiaellátását, távhőszolgáltatását tudják biztosítani. Bővebb szakmai tájékoztatót a jövő hétre ígért.
Miskolc korábban nem fogadta el, hogy az MVM Zrt. nem a városnak, hanem másnak értékesítette volna a Miskolci Fűtőerőmű (Mifű) Kft.-ben lévő többségi részesedését. Emiatt a politikai pártok is összefogtak a borsodi megyeszékhelyen.
Az MVM korábbi közlése szerint azért adja el Mifű Kft.-ben meglévő üzletrészét, mert a miskolci önkormányzat tulajdonában lévő kisebbségi tulajdonossal, a Miskolci Hőszolgáltató Kft.-vel (Mihő) egy éve folytat eredménytelen ártárgyalásokat. Az MVM közlése szerint a Mihő nem hajlandó megfizetni a gazdasági miniszteri rendeletben előírt hőárat.
Az MVM felértékeltette az üzletrészt, és miután a közvetve állami tulajdonban lévő vagyon értékcsökkenésének veszélye nem állt fenn, az MVM tulajdonosai 2007 decemberében az üzletrész eladásáról döntöttek. A jelentkező Elmib Energetikai Szolgáltató Zrt. 4,4 milliárd forintot ajánlott és további 200 millió forint értékű forgalomképes üzletrészt is adott volna az MVM-nek. A Mihő Kft. képviselője az eladást előkészítő taggyűlésen, 2008. január 2-án megtartott taggyűlésén nem jelent meg, és így nem is nyilatkozott arról, hogy élni kívánnak-e elővásárlási jogukkal. Végül a 2008. január 30-án megtartott Mifű-taggyűlésén sikerült az MVM-nek átadnia a szerződéstervezetet a Mihő Kft.-nek.
A Miskolci Hőszolgáltató (Mihő) Kft. Miskolc hőenergia-termelésének megújítására 2001-ben írt ki pályázatot. A tendert az MVM nyerte, amely többségi részesedéssel közös céget hozott létre a Mihővel. Több mint 16 milliárd forintos beruházással kombinált ciklusú, 50 megawatt teljesítményű fűtőerőművet építettek, amely az elmúlt év decemberében állt üzembe.
(mti)