Nem védik a bírákat – több milliárd forintra lenne szükség

Lomnici Zoltán szerint több milliárd forintra van szükség a bíróságok megfelelő védelméhez. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke egy csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatón közölte: szeretnék elérni, hogy a súlyosabb ügyeket tárgyaló bírósági épületekben legyen rendőri jelenlét. Jelenleg a bíróságoknak csak az ötöde felel meg a biztonsági követelményeknek, és számos olyan bírósági épület van, ahová ellenőrzés nélkül bármilyen eszköz bevihető.

MNO
2008. 02. 07. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lomnici Zoltán elmondta, hogy 1-2 héten belül a rendészeti miniszterrel közösen ismertetik a bírák és a tárgyalótermek védelmére vonatkozó javaslatok kidolgozására létrehozott bizottság munkájának eredményeit. Kijelentette: a bírák intézményes védelmét Magyarországon még nem oldották meg, ezért lényeges a bizottság munkája. Ismertetése szerint valamennyi megyében felmérik, hogy milyen összegek szükségesek a bírósági épületek minimális biztonságának megteremtéséhez. Jelenleg a bíróságoknak csak az ötöde felel meg a biztonsági követelményeknek, és számos olyan bírósági épület van, ahová ellenőrzés nélkül bármilyen eszköz bevihető – tette hozzá.

Lomnici Zoltán beszámolt arról, hogy a Pest Megyei Bíróság javaslata többek között egy a bírókat a vádlottaktól elválasztó korlát felállítása volt. Ez 145 bírósági épületnél „nem kis kiadás” – fogalmazott. Javasolják a tárgyalások videóra való rögzítését is. Az egyik megyei bíróságon például osztott képernyőn lehet figyelemmel kísérni a termekben zajló tárgyalásokat. Mint mondta, azt szeretnék, ha a rendőrség állami feladatként vállalná a bíróságok védelmét, hiszen térítést nem tudnának érte fizetni.

Hozzátette: a rendőri védelmet 2002-es megválasztása óta már több alkalommal kérte, mindeddig eredménytelenül. Felhívta a figyelmet arra, hogy évente több ezer olyan eszközt próbálnak bevinni a tárgyalótermekbe, amelyek élet kioltására alkalmasak, például baltát, borotvát, dobócsillagot. Lomnici Zoltán beszámolt arról, hogy a tavalyi évben összesen tizenegy olyan bírák elleni atrocitás történt, ahol rendőri védelemre volt szükség, és vizsgálatot kellett indítani a fenyegetések miatt is. Négy esetben pedig erőszakos cselekmény történt.

Emlékeztetett arra, hogy a bizottság megalakításának közvetlen előzménye az volt, hogy egy férfi január 8-án bírákat és egy ügyvédet bántalmazott egy polgári peres tárgyaláson a Pest Megyei Bíróságon. Mint mondta, a januári ügynek nemzetközileg is híre ment, az Egyesült Államokból megkapta az ottani bíróságokra vonatkozó biztonsági szabványokról készült összeállítást.

A sajtótájékoztatón ugyancsak jelen lévő Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke személyes véleményét kifejtve azt mondta, hogy „sajnos a véleménynyilvánítás szabadsága nálunk a gyalázkodás szabadságává változott”. Kovács András, a Pest Megyei Bíróság elnöke azt mondta: ez az eset rávilágított arra, hogy a bíróságok, az igazságszolgáltatás nincs felkészülve, hogy megfelelő védelmet nyújtson a bírák és az ügyvédek, valamint a tárgyalások egyéb résztvevői számára. Mint mondta, csak számos szerencsés körülménynek köszönhető, hogy a januári eset nem járt súlyosabb következményekkel. A sajtótájékoztatón részt vett az ügyet tárgyaló három bíró, valamint az ügyvéd is.

A támadásban a bírónő a vállán és az egyik ujján, a mellette ülő férfi bíró a kezén, az ügyvéd pedig a fején sérült meg. Kovács András közölte, hogy a sérülések meggyógyultak. Mint mondta, a bíró és az ügyvédnő lélekjelenlétén múlt, hogy meg tudták akadályozni a támadást, amely akár emberélet kioltására is alkalmas lehetett volna. Ismertetése szerint szerencsés körülmény, hogy a tárgyalás a földszinti tárgyalóteremben zajlott, és a többi szinten esély sem lett volna arra, hogy a biztonsági őr meghallja a kiszűrődő zajokat. A rendbontót ártalmatlanná tevő biztonsági őrt a sajtótájékoztatón elnöki dicséretben részesítette Kovács András. Elmondta azt is, hogy a rendbontó 51 éves férfi korlátozott belátási képességű volt. Az ügyben – a korábbi hírek szerint – a Központi Nyomozó Főügyészség folytat nyomozást hivatalos személy elleni erőszak miatt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.