Népszavazás: aki nem kapott értesítőt, a jegyzőhöz fordulhat

A település szerinti helyi jegyzőnél kérheti a választói névjegyzékbe vételét szerdáig az, aki nem kapott a március 9-i népszavazásra értesítőt; ha ezt nem teszi, nem vehet majd részt a népszavazáson. Összesen több mint háromezren jelezték, hogy külképviseleten kívánnak szavazni március 9-én; a legtöbben, több mint 400-an Londonban adnák le voksukat.

MNO
2008. 02. 25. 11:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki nem kapott a március 9-i népszavazásra értesítőt, az a település szerinti helyi jegyzőnél kérheti a választói névjegyzékbe vételét szerdáig; ha ezt nem teszi, nem vehet majd részt a népszavazáson. A választópolgároknak február 22-ig, péntekig kellett megkapniuk postaládájukba azt az értesítést, amelyből megtudhatják, melyik szavazókörben adhatják le voksukat, valamint azt, hogy szerepelnek a névjegyzékben. Aki a névjegyzékből kimaradt, és a törvényes határidőig, február 27-én, szerdán délután négy óráig nem emel ez ellen kifogást, az a szavazás napján már nem kérheti a névjegyzékbe vételét. (A korábbi választásokon, illetve népszavazásokon erre még lehetőség nyílt.) A választói névjegyzéket február 20-a és február 27-e között kell közszemlére tenni a polgármesteri hivatalokban.

A népszavazáson lehet igazolással is szavazni: aki a lakóhelyétől távol, Magyarország egy másik településén tartózkodik, az a szavazás napját megelőző péntek délig kérheti a (lakóhelye szerint illetékes) jegyzőtől, hogy adjon számára igazolást egy másik szavazókörbe. A választók március 9-én a tandíj, a vizitdíj és a kórházi napidíj kérdéseiről három eltérő színű – lila, zöld és fehér – lapon szavazhatnak. A népszavazás akkor eredményes, ha a választópolgárok negyede egy adott kérdésre azonos választ ad. Ez azt jelenti, hogy a mintegy 8 millió választó közül kétmillióan „igennel” vagy kétmillióan „nemmel” kell hogy voksoljanak kérdésenként. A kormány 4,47 milliárd forintot biztosított a népszavazás lebonyolítására.

Háromezren szavaznának külképviseleten

Összesen több mint háromezren jelezték, hogy külképviseleten kívánnak szavazni március 9-én; a legtöbben, több mint 400-an Londonban adnák le voksukat – mondta Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján. A külképviseleti névjegyzékbe jelentkezés határideje pénteken 16 órakor lejárt, de a jogorvoslatok és az adatok feldolgozása miatt a számok még változhatnak. A hétfő délelőtti adatok szerint 3.130-an kívánnak külföldön szavazni, a legtöbben Londonban, Brüsszelben, Rómában, Bécsben és Münchenben.

Összesen négy olyan külképviselet van (Brazíliaváros, Buenos Aires, Damaszkusz, Szöul), ahol várhatóan egy-egy állampolgár fog szavazni és kilenc, ahol ketten-ketten. A parlamenti pártoknak joguk van megfigyelőket küldeni a 96 külképviseletre, ezt február 29-ig jelenthetik be. Hétfő délig egyetlen párt sem jelezte, hogy megfigyelőt küldene a külképviseleti szavazásra, aki saját vagy pártja költségén utazna ki, és ugyan tevékenyen nem venne részt a munkában, de megfigyelhetné a lebonyolítást. Rytkó Emília kijelentette: a külképviseleti választási irodák tudják a dolgukat, de szerdán még egy utolsó szakmai egyeztetést tartanak. Hétfőn adtuk át a Külügyminisztériumnak a vészhelyzeti dobozokat, ezekben szavazóurna, és szavazólap-tartalékok vannak arra az esetre, ha az adott állomáson technikai ok miatt nem működne az internet, és nehézségbe ütközne a szavazás biztosítása – mondta az irodavezető. Hozzátette: ilyen vészhelyzeti dobozok minden választáson, minden szavazókörhöz készülnek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.