Reálbércsökkenés – elhibázott gazdaságpolitika?

A Fidesz szerint a kormány alkalmatlanságát, elhibázott gazdaságpolitikáját mutatja, hogy a múlt évben Magyarországon öt százalékkal csökkentek a reálbérek – mondta kedden Cser-Palkovics András. A Világgazdaság című lap előzőleg azt írta, hogy Magyarország a reáljövedelmek 2007-es alakulását tekintve a régió sereghajtója lett.

MNO
2008. 02. 05. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar emberek reálbére tavaly öt százalékkal csökkent, ami a kormány alkalmatlanságát, gazdaságpolitikájának képtelenségét mutatja, illetve azt, hogy nem tudja, mit kezdjen a kialakult helyzettel – fogalmazott Cser-Palkovics András budapesti sajtótájékoztatóján. A Fidesz helyettes szóvivője hozzátette: sajtóhírek alapján a gazdaság újabb területéről, a magyar reáljövedelmekről mondható el, hogy leszakadóban van a kelet-közép-európai országoktól. Az ellenzéki politikus hangsúlyozta, ez a pénzbehajtásnak, a kormányzati hazugságoknak, a kormányzat alkalmatlan gazdaságpolitikájának a következménye. Kiemelte: a megszorítócsomagok egyértelműen lelassítják a gazdaságot, jövedelmet vesznek el az országtól, az itt élőktől, és növelik a gazdasági, szociális válságot. A reálbércsökkenésnek egyértelműen a járulékemelés a kiváltó oka – hangoztatta Cser-Palkovics.

A Világgazdaság keddi számában arról írt, hogy 2007-ben Kelet- és Közép-Európa legtöbb államában erős volt a reálbér-növekedés, Magyarországon azonban 4,7 százalékkal csökkent a keresetek reálértéke a vártnál magasabb hazai infláció, illetve az állami elvonások fokozása miatt. A lap kitért arra, hogy Romániában kiugróan, 15 százaléknál gyorsabb ütemben nőtt a fizetések reálértéke, de hazánkat kivéve a V4 országaiban is érzékelhető emelkedést regisztráltak. A cikk szerint abszolút értékben már nem ilyen látványos Magyarország lemaradása, hiszen a román szintet még mindig messze meghaladják a magyar bérek. Hazánkban novemberi adatok szerint a nettó átlagkereset 113 ezer forint volt, Romániában pedig még a jelentős emelkedés után is 1121 lej, azaz mindössze 78 200 forint.

A Kormányszóvivői Iroda által kedden az MTI-nek eljuttatott összeállításban az szerepel, hogy a reálkeresetek 2002–2006 közötti gyors növekedését követően az államháztartás egyensúlyának helyreállítása elkerülhetetlenné tette a bérek vásárlóértékének átmeneti mérséklődését. Az összeállítás kiemeli: az előzetes adatok szerint tavaly a reálkeresetek 4,5-4,7 százalékkal mérséklődtek, az idén azonban – ha szerény, egy százalékot közelítő mértékben is – ismét emelkedik a keresetek vásárlóértéke. Magyarországon így 2008-ban a bérek vásárlóértéke 30 százalékkal haladja meg a 2001. évi szintet. A kormányzat értékelése szerint a személyi jövedelemadó 2008. évi változása 30 milliárd forinttal mérsékli az átlag- és az az alatti keresetűek adóterheit. Januárban másfél millió – havi 85–220 ezer forint közötti keresetű munkavállaló – 300–5000 forinttal többet vihet haza változatlan bérek mellett – olvasható a háttéranyagban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.