Az érdekképviselet hétfői közleményében ismerteti: kifogásolják, hogy a kormány a változást február 6-tól az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) megkérdezése nélkül kívánja alkalmazni. Eddig csak a munkáltatóknak kellett illetéket és perköltséget fizetniük, ha nem nyerték meg a munkaügyi pert, ezt követően viszont a munkavállalóknak is ilyen kötelezettségük lenne. A szakszervezeti szövetség a változás felfüggesztését és az OÉT elé terjesztését kéri a kormánytól. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumnál elmondták: az új támogatási forma változatlanul biztosítja minden munkavállaló számára a perindítás lehetőségét, ugyanakkor ösztönzi a megalapozott igényérvényesítést.
Az anyagi, jövedelmi viszonyaikra tekintettel a rászorultak ezt követően is igényelhetik a személyes költségmentességet. Ennek engedélyezésével pervesztességük esetén sem kötelesek az állam által előlegezett költségeket megtéríteni. A polgári eljárások költségkedvezményi rendszerének átalakításáról egyébként csaknem öt éve döntött az Országgyűlés, a jogi segítségnyújtásról szóló 2003. évi LXXX. törvény megalkotásával. A törvény előkészítését széles körű szakmai és társadalmi egyeztetés előzte meg, a tervezetet az OÉT is megtárgyalta 2003 tavaszán.
A 2003 őszén kihirdetett törvény egyértelműen rögzítette, hogy – a tárgyi költségmentesség más eseteihez hasonlóan – a munkaügyi perek költségmentessége mint tárgyi költségmentesség átalakul tárgyi költségfeljegyzési joggá. A szaktárcánál rámutattak: a változást tehát egyeztették az OÉT-ben, hatálybalépése nem nevezhető váratlannak. A tárca álláspontja szerint a jogszabályi változás illeszkedik azon célkitűzések sorába, amely a kedvezmények rendszerének a társadalmi igazságosság és az ésszerű gazdálkodás követelményeinek megfelelő átalakítását célozza.
PSZ: Elfogadhatatlan jogszabály-módosítás
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) közleményében nehezményezte, hogy a módosítás mindenfajta előzetes hatásvizsgálat és érdekegyeztetés nélkül történik, s az érdekvédelmi tömörülések a sajtóból értesültek a változásról. Eszerint a munkaügyi perben az ügyfelet csak tárgyi költségfeljegyzési jog illeti meg. A PSZ értelmezése szerint ez azt jelenti, hogy a munkavállaló a per megindításakor ugyan nem köteles a költségeket megelőlegezni, pervesztessége esetén azonban kénytelen a költségeket állni. „A Pedagógusok Szakszervezete tiltakozik ez ellen, és felszólítja az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumot, a kormányt, hogy vonja vissza a módosítást. Kezdeményezzük a hazai szakszervezeti mozgalom együttes fellépését ez ügyben” – írta állásfoglalásában az érdekvédelmi szervezet elnöke.
Árok Antal felidézte, hogy a korábbi rendelet a munkaügyi perekre – az ügyfelek jövedelmi és vagyoni viszonyaira tekintet nélkül – teljes (úgynevezett tárgyi) költségmentességet biztosított, vagyis a bírósághoz forduló munkavállalónak nem kellett tartania attól, hogy pervesztessége esetén ki kell fizetnie a per költségeit. Az elmúlt időszakban amúgy is nehezebbé váltak a munkavállalók megélhetési körülményei, szaporodtak a munkaügyi viták, a munkáltatók jogsértései. Ez a módosítás álszent módon, a jogi segítségnyújtásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező jogszabály zárórendelkezései között elrejtve, az érdekegyeztetés teljes megkerülésével született – írta közleményében a szakszervezeti vezető.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.