Megegyezik a Fidesz támogatottsága a múlt havi 26 százalékos értékkel – olvasható a Századvég–Forsense legfrissebb elemzésében, amely rávilágít arra is, hogy egy most vasárnapi választáson az MDF (3 százalék) és az SZDSZ (2 százalék) nem jutna be a parlamentbe. A múlt havi mélypont után valamelyest emelkedett az MSZP támogatottsága a teljes sokaságon belül, és jelenleg 13 százalékon áll, a két százalékpontos elmozdulás azonban statisztikai értelemben nem nevezhető szignifikánsnak.
Forrás: szazadveg.hu
A biztos szavazó pártválasztók esetében míg az MSZP támogatottsága nem változott (26 százalék), addig a Fidesz esetében 3 százalékpontos emelkedés mutatkozott (64 százalék). A biztos szavazók körének csökkenése inkább az amúgy is bizonytalan preferenciájú csoportokat érintette, míg a Fidesz táborát a legkevésbé.
A Századvég és a Forsense legutóbbi közvélemény-kutatása a politikai aktivitás továbbra is meglehetősen alacsony szintjét mutatja. A megkérdezetteknek mindössze 57 százaléka biztos abban, hogy egy most vasárnap esedékes választáson elmenne szavazni (ez 4 százalékponttal kevesebb az elmúlt hónaphoz képest), és alig emelkedett azok aránya (46 százalék, plusz 2 százalékpont), akik a jelenlegi politikai palettán megtalálják azt a pártot, amelyre leadnák voksukat.
Többen akarnak kormányváltást
Továbbra is jelentős többségben vannak a kormányról mélyen negatív véleményt alkotók, pedig valamelyest javult januárhoz képest a kormány megítélése. A kormány és az ellenzék tevékenységének negatív megítélésében árnyalatnyi különbség mutatható ki: míg a kormány esetében 30 százalék azok aránya, akik egyértelműen rossz véleményt hangoztatnak (és ugyanekkora az „inkább negatívan” vélekedőké), addig az ellenzék esetében a határozottan rossz megítélés (19 százalék) kisebbségben van az enyhébb negatív véleményt képviselők kategóriájával szemben (37 százalék).
Összességében jelenleg is relatív többségben vannak a kormányváltást pártolók azokkal szemben, akik szerint a kormánynak folytatnia kellene a munkáját (44, illetve 33 százalék). Ugyanakkor továbbra is körülbelül minden ötödik megkérdezett (23 százalék) nem tud, vagy nem akar állást foglalni a kérdésben. Érdekes, hogy míg a felmérés eredményei azt mutatják, hogy a kormány megítélése talán elmozdult a mélypontról, addig az ezzel kapcsolatos közhangulat épp ellentétes tendenciát mutat: immár 52 százalék azok aránya, akik szerint közvetlen környezetükben a kormányváltást kívánók vannak többen (plusz 8 százalékpont), míg a jelenlegi kormány megtartását kívánók többségét észlelők továbbra is a kérdezettek közel egy ötödét teszik ki (19 százalék).
(Századvég)