A pénzügyminiszter a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón hozzátette: az elmúlt időszakban a korábban megbomlott államháztartási egyensúlyt sikerült jelentősen kiigazítani úgy, hogy a kormányzati szektor hiánya – uniós normák szerint – a GDP-hez mérten a 2006-os 9,2 százalékról tavaly 5,7 százalékra mérséklődött, az államháztartás 2008-as várható hiánya pedig a GDP-hez viszonyítva 4 százalék lesz. Kiemelte: a kormány szeretné elérni, hogy még tavasszal zárószavazásra kerüljön a közpénzügyi törvény. Ez a költségvetési gazdálkodást jelentősen át fogja alakítani, hogy a magyar államháztartásban a deficit tartósan a maastrichti előírások által megkövetelt 3 százalék alá kerüljön.
Hangoztatta: a strukturális reformok továbbvitelére van szükség, folytatni kell a lépéseket mind a közszféra átalakításában, mind az oktatás, az egészségügy és a nyugdíjrendszer megreformálásában, tovább kell vinni az ártámogatások átalakítását, leépítését, és a jövő évtől várhatóan életbe lépnek az adóreform első intézkedései. Veres János kiemelte, hogy nincs olyan szándék, hogyha a népszavazás eredményeként új helyzet áll elő, 2009-től új adó- vagy járulékemeléssel pótolják az esetleg kieső vizitdíj-, kórházi napidíj- és tandíjbevételeket. „A szolgáltatók – egészségügyi szolgáltatók és oktatási intézmények – bevétele ebben az esetben csökkenni fog 2009. január 1-jétől” – mondta Veres János. Hozzátette: idén az államháztartásban a tartós egyensúly megteremtése tovább folytatódik, azonban a hangsúly az államháztartás kiadásainak csökkentésére helyeződik át.
Veres szerint az elmúlt évben az államháztartás jelentős kiadás-visszafogása eredményezte azt, hogy a GDP bővülése alacsony szintű volt. Ezt leszámítva az üzleti szféra közel 4 százalékkal bővült. Az eredményes változtatások között említette a pénzügyminiszter azt, hogy míg 2003-ban a közszférában alkalmazottak száma hozzávetőleg 819 ezer volt, addig az elmúlt év végére 730 ezerre csökkent. Kérdésre válaszolva elmondta: a tervezett adóreform első lépéseit már várhatóan 2009. január 1-jétől életbe lépteti a kormány, a további lépések bevezetése során azonban kiemelten szem előtt tartja az államháztartás egyensúlyának javítását, későbbi fenntartását.
Fidesz: Tavaly mélyült a szociális válság
Az emberek élete az elmúlt másfél évben jelentősen nehezedett – mondta Szijjártó Péter sajtótájékoztatóján Veres János szavaira reagálva. A fideszes politikus hozzátette: ha a kormány komolyan gondolja a konszolidációt, akkor egy dolgot kell tennie, visszaadni azt a pénz, amit ebben az időszakban hazugságokkal, adóemelésekkel, különböző sarcokkal elvett az emberektől. A szóvivő álláspontja szerint ezt jelenti a konszolidáció. Veres János szerdán ismét megpróbálkozott azzal, hogy félrevezesse az embereket – mondta Szijjártó Péter.
Az ellenzéki párt szóvivője hozzátette, a valóság az, hogy tavaly mélyült a szociális válság. Mint mondta, Magyarországon – a régióban egyedülálló módon – csökkentek a reálbérek, ugyanakkor a családok terhei folyamatosan nőnek, hiszen az adóterhek, a megélhetési költségek emelkedtek. A szóvivő úgy vélte, 2007-ben a megszorítások újabb lendületet kaptak.
Arra az újságírói megjegyzésre, miszerint a pénzügyminiszter azt ígérte a sajtótájékoztatón, hogy a népszavazás eredményétől függetlenül nem fogják pótolni azt a hiányt, ami a vizitdíj, a kórházi napidíj, illetve a tandíj esetleges kieséséből származik, Szijjártó Péter úgy reagált: „Jobban tenné Veres János, ha nem fenyegetőzne.” Mint a szóvivő mondta, ez a megjegyzés jól mutatja Veres János nem túl szoros viszonyát a demokráciához.
(MTI)