A VDSZSZ továbbra is azt követeli, hogy minden vasutas kapjon nettó 250 ezer forintot a MÁV Cargo privatizációs bevételéből, illetve 10 százalék többletbérfejlesztést kér a megajánlott 6,9 százalék mellett a kiszervezett MÁV-társaságok, a MÁV-Start Zrt., a MÁV-Trakció Zrt., illetve a MÁV Gépészet Zrt. munkavállalóinak.
Az egyeztetés nyilvános részén Bárány Balázs, a VDSZSZ alelnöke elmondta: követelésük maximum 12 milliárd forintból rendezhető lenne, és visszautasította, hogy politikai élezetűnek tüntesse fel bárki is az egyeztetést, a munkabeszüntetést. Bárány Balázs úgy fogalmazott, ha nem folyik érdemi egyeztetés a jövőben, akkor követelésüket növelni fogják. Később újságírói kérdésre válaszolva az alelnök elmondta: egyelőre az eredeti követeléseket tartalmazó csomagról tárgyalnak.
Zsoldos Marianna, a MÁV Zrt. humánerőforrás-igazgatója, a munkáltató tárgyaló delegációjának vezetője az egyeztetés nyilvános részén elhangzott válaszában elmondta: a szakszervezeti követelés kifizetésének nincs meg a forrása, amit vagy az utazóközönségtől, vagy az állami költségvetésből kellene megkérni. A MÁV Zrt. és a VDSZSZ között éles vita alakult ki arról, hogy nyilvános vagy zárt legyen az egyeztetés további része. Végül a zárt ülés mellett döntöttek.
Az egyeztetést követően Bárány Balázs elmondta: nem történt előrelépés, a munkáltató tartja magát a „nincs alku” állásponthoz. Zsoldos Marianna elmondta: a követelt kifizetéseket továbbre sem tartják megalapozottnak sem jogilag, sem gazdaságilag. Utalt arra, hogy a VDSZSZ nem írta alá a MÁV Zrt. és a többi vasutas-szakszervezet által tavaly decemberben kötött bérmegállapodást, ami 6,9 százalékos bérfejlesztést tartalmaz és megfelel az Országos Érdekegyeztető Tanács ajánlásának. „Erre van megállapodásunk, és ennek a szellemét betartjuk” – fogalmazott a MÁV tárgyaló delegációjának vezetője.
Arra a kérdésre, a MÁV miért pont most fordult bírósághoz, Zsoldos Marianna elmondta: a tárgyalásokat és a dokumentumokat elemezték, ezt követően adták be a bírósági keresetet. A MÁV tájékoztatása szerint a vasúttársaság a keresetben a VDSZSZ esetében rendeltetésellenes joggyakorlás megállapítását kéri a Fővárosi Munkaügyi Bíróságtól.
A MÁV sztrájktörvénnyel ellentétesnek tartja a VDSZSZ álláspontját, tekintettel arra, hogy a törvény a társadalmi közszükségletet ellátó munkáltatóknál írja elő a még elégséges szolgáltatás biztosítását. A vasúttársaság álláspontja szerint az iskolába és munkába járás biztosítása az alapvető társadalmi közszükségletek körébe tartozik, vagyis a még elégséges szolgáltatásoknak ezt biztosítani kell. A MÁV szerint a VDSZSZ gördülő sztrájkja lehetetlen helyzetbe hozza az utastájékoztatást. A vasúttársaság a szakszervezet miatt nem tudja értesíteni kellő időben az utasokat, ezért a MÁV kéri a bíróságtól, hogy a gördülő sztrájk alkalmazását a joggal való visszaélésnek mondja ki. Az egyeztetés a MÁV Zrt. és a VDSZSZ között szerdán 9 órakor folytatódik.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.