Az új kormányrendelet szerint a kétlépcsős pályázatot a vagyonkezelő – tehát a pénzügyminiszter – írja ki. Megteheti azt is, hogy megbízást ad az értékesítésre, illetve azt megelőzően – szintén pályázaton – tanácsadót választ. A nyílt eljárásban, nyilvános pályázaton történő értékesítés kétlépcsős. Az első, előminősítő szakaszban azt vizsgálja a kiíró, hogy alkalmas-e a pályázó a pénztárral kapcsolatos teendők ellátására, illetve pénzügyileg megbízható-e. A második forduló az árajánlat, amelynek végén a minden szempontból legkedvezőbb ajánlat lesz a nyertes. Az értékelést azonban ártárgyalás is megelőzheti, ennek célja, az ár „felsrófolása”.
Az ajánlat megtételére legalább 30 napot kell biztosítania a kiírónak. A kiírás – egyebek mellett – tartalmazza a minimális vételárat és az ajánlati biztosítékokat. Az előminősítésen túljutott pályázók konzorciumot alapíthatnak, így a második fordulóban együttes ajánlatot adhatnak be. Az ajánlatok bontására közjegyző jelenlétében kerül sor.
Az ajánlatokat a pénzügyminiszter értékeli, de erre megbízást is adhat. Az ajánlatokról – előzőleg – a kiíró által felkért értékelő bizottság mond véleményt. Ha a kiíró célravezetőnek tartja, akkor a pályázat lezárta előtt ártárgyalást rendelhet el. Ennek során a korábban megajánlott vételár nem csökkenthető. Az értékelő bizottság javaslatának mérlegelésével a pénzügyminiszter dönt a nyertesről. Az „összességében legkedvezőbb feltételeket kínáló, megalapozott ajánlatot” kell nyertesnek nyilvánítania.
Az elbírálásra a beadástól számított 30 napon belül kerül sor, de ez az idő legfeljebb 90 napra meghosszabbítható. Az eredményről a döntést követő 8 napon belül kell értesíteni a pályázókat. A szerződéskötésre az értesítést követő 30 napon belül kerül sor. Ha a nyertes visszalép, akkor a sorban következő pályázóval köthet szerződést a kiíró, de választhatja új pályázat kiírását is. Az eljárás dokumentumait legalább 5 évig meg kell őrizni.
(mti)