Az EP kedden folytat vitát és szerdán szavaz Barsiné Pataky Etelka jelentéséről. A parlament most úgynevezett együttdöntési eljárásban, első olvasatban tárgyalja az európai műholdas rádiónavigációs programokról, az Egnosról és a Galileóról szóló jogszabályt.
Az európai globális navigációs műholdrendszer (GNSS) két programból áll: az Egnosból és a Galileóból. Az Egnos (European Geostationary Navigation Overlay Service) olyan regionális rendszer, amely a GPS-jeleket használja újra, és további jelekkel javítja a műholdas navigáció teljesítményét. A Galileo pedig harminc műhold és az ehhez kapcsolódó földi irányító infrastruktúra összessége. A polgári célokra tervezett, anyagi haszonnal is kecsegtető projekt a tervek szerint versenyképes alternatívát jelenthet az amerikai GPS-szel szemben.
A projektet hosszas viták után végül teljes egészében EU-forrásokból finanszírozzák. A 2007–2013-as időszakra a programokra rendelkezésre álló teljes költségvetés 3 milliárd 405 millió euró, amiből 400 millió az EU úgynevezett hetedik kutatási és fejlesztési keretprogramjából jön. A tagállamok és a programhoz kapcsolódó harmadik országok további finanszírozást is nyújthatnak.
Barsiné a jelentés indoklásában úgy véli: óvakodni kell az olyan PPP-től (a közszféra és a magánszféra partnerkapcsolatától), amely monopolhelyzeteket kialakító egyesülésekhez és konzorciumokhoz vezet. A jelentéstevő szerint a fejlett, bonyolult technológiák kockázatainak vállalására „az ipar nem nagyon hajlik”, ezért a PPP-konstrukció nem előnyös az EU számára. Felhívja a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államokban, Oroszországban, Kínában és Indiában is a kormányok finanszírozták a hasonló projekteket. Barsiné szerint mivel a Galileo az első uniós infrastruktúra, annak sikerét csak közös akarat garantálhatja.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.