Szijjártó Péter (Fidesz) emlékeztetett arra, hogy a múlt héten a kormány saját hatáskörben 450 millió forintot csoportosított át a költségvetési tartalékból a miniszterelnöki protokoll költségeire. Az ellenzéki képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a március 9-i népszavazás után Gyurcsány Ferenc azt mondta: a költségvetésnek nem áll módjában, a kormánynak pedig nem áll szándékában pótolni az oktatásból és az egészségügyből korábban elvett forrásokat. Bár a kormányzati kommunikáció fő irányvonala, hogy nincsen pénz, a kormányfő protokollkeretének megnövelésére mégis van – jegyezte meg.
Magukon kezdik a spórolást?
Az elmúlt két évben folyamatosan kerültek napvilágra a kormány megszorító intézkedései, hogy milyen adókat kívánnak emelni, milyen támogatásokat vonnak el. A miniszterelnök rendre azzal kért megértést és türelmet az emberektől, hogy azt mondta: magukon kezdik a spórolást, az államon, a kormányon – hangsúlyozta Szijjártó Péter. Emlékeztetett rá, a szociális népszavazás éjszakáján Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy a költségvetésnek nem áll módjában, neki pedig nem áll szándékában visszapótolni az egészségügy és az oktatás számára azokat a forrásokat, amelyeket korábban – jelentős működési zavarokat okozva – elvontak. Azóta állandó hivatkozásként – minden egyes esetben – azt halljuk a kormány részéről, hogy nincs pénz – olvasható a Fidesz hivatalos honlapján. Ezt mondják akkor is, amikor a háziorvosokkal kellene tárgyalniuk, hogy miként pótolják a tőlük korábban elvett forrásokat – tette hozzá.
A fideszes politikus felidézte: akkor is azt mondták, hogy nincs pénz, amikor arról volt szó, hogy el kell venni a gyermek-háziorvosoktól a vizitdíj-kompenzációt. Több megye koraszülött-mentő alapítványa problémával küzd, egy-két millió forintból is éves vagy több hónapos működést lehetne finanszírozni. Ám minden egyes esetben, amikor szóba kerül a helyzetükön való javítás lehetősége, megint csak jön az ismert kormányzati indoklás: nincs pénz – húzta alá Szijjártó Péter.
Nem haladja meg
Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára válaszában hangsúlyozta: a jelenlegi kormányfői protokollkeret nagyságrendben nem haladja meg a korábbi kormányok, beleértve az Orbán-kormány protokollkeretét. Közölte: ez a keret nem Gyurcsány Ferenc magánútjait biztosítja, hanem a hivatalos nemzetközi tárgyalásait.
Hozzátette: ebből a keretből finanszírozza a kormány a Magyarországra érkező nemzetközi szervezetek vezetőinek, külföldi kormányfőknek, államfőknek a látogatását is. Az adófizetők pénzét a miniszterelnök kizárólag kormányzati célokra használja – jelentette ki a külügyi államtitkár.
Katona: Valódi energiatakarékossági programot kellene alkotni
Katona Kálmán (MDF) az április 22-i Föld napja alkalmából arról beszélt, hogy valódi energiatakarékossági programot kellene alkotni. Felszólalásában szólt a talaj védelméről, a korszerű, olcsó távfűtés kialakításának fontosságáról, kerékpárutak kiépítéséről, a vasúthálózatok fejlesztéséről.
A fajok kihalása olyan ütemben halad, hogy az rövidesen kihat az úgynevezett kulcsfajokra, és egy idő után nem lesz semmi – vélekedett Katona Kálmán. Válaszában a környezetvédelmi és vízügyi miniszter elmondta: 1950 óta közel egy fokkal nőtt a Föld átlaghőmérséklete. Ilyen hőmérséklet-emelkedés elég ahhoz, hogy állat- és növényfajok százai és ezrei pusztuljanak el – tette hozzá Fodor Gábor. Kitért a parlament által egyhangúlag elfogadott Nemzeti éghajlat-változási stratégiára, amely 2025-ig fekteti le az éghajlatváltozás elleni küzdelem alapjait.
„Kerékpárral a munkába” program
Gusztos Péter (SZDSZ) a vasárnapi Critical Mass, a fővárosi kerékpáros felvonulás kapcsán azt mondta, a rendezvényen részt vett 80 ezer kerékpáros jól mutatja, hogy rohamosan nő a kerékpározók száma a fővárosban és egész Magyarországon. A liberális képviselő szólt a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium „Kerékpárral a munkába” programjáról, megemlítette ugyanakkor, hogy például a Képviselői Irodaháznál nincs biciklitároló.
Fodor Gábor reagálásában felhívta a figyelmet arra, hogy a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium előtt olyan kerékpártárolót építettek, amely nem a gyalogosok járdájából vesz el helyet, hanem az úttestből. Ezzel is világossá akartuk tenni, hogy nem a gyalogosokat kell büntetni a kerékpározással, hanem ez egy alternatív közlekedési forma – tette hozzá. A tárcavezető kiemelte, hogy 2013-ig a jelenlegi 2000 kilométeres kerékpárút-hálózat hosszát a kormány meg akarja duplázni.
(MTI)
Rejtélyes üzenettel búcsúzik Orbán Viktor Tusnádfürdőtől
