A rektorok döntésére várnak a szocialisták

Az MSZP megvárja a rektori konferencia pontos javaslatát a hallgatók által fizetendő költségtérítésekről, s ezt követően alakítja ki álláspontját az ügyben – közölték szocialista képviselők egy keddi, budapesti sajtóbeszélgetésen.

MNO
2008. 04. 22. 10:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is minden olyan megoldást támogatnak, amely hozzájárul ahhoz, hogy emelkedjen a felsőoktatásban a képzés színvonala, és igazságosabbá teszi az állami támogatások elosztását a hallgatók között – mondta Tatai-Tóth András. A népszavazás után a költségtérítéses képzésnél van mozgástér, amit a hallgatók teljesítményétől kell függővé tenni – mondta. Hozzátette: a felsőoktatás színvonala akkor fog emelkedni, ha az állami támogatások hallgatók közötti elosztásánál a hallgatók teljesítménye játszik meghatározó szerepet. Ilyen szemszögből vizsgálják majd meg a rektori konferencia javaslatát is – tette hozzá. Kiemelte: mivel az új konstrukciót 2010 után vezetnék be, ezért arról mindenképpen tárgyalni kívánnak az ellenzékkel is.

Szabó Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának elnöke azt mondta, hogy a rektori konferencia javaslata egy lehetőség. A részleteken múlik, hogy változtatások nélkül vagy módosított formában tudják azt támogatni. Működnek felsőoktatási rendszerek a világban, amelyek jó minőségű képzést nyújtanak, s vannak, amelyek tömegképzést biztosítanak. A hallgatók hozzájárulása nélkül tömegesen jó minőséget garantáló rendszer azonban nem működik sehol a világon, s egyre erősebb a gyanú, hogy ez nem is lehetséges – fejtette ki a kormánypárti politikus. Szabó Zoltán azt mondta, hogy olyan ez, mint a Casco-biztosításnál az önrész. Ha van ilyen elem a biztosításban, akkor mégis jobban vigyáz az ember az autójára.

A szocialista képviselők tárgyalási alapnak tekintik az MDF-javaslatát is, mely szerint a források az államilag támogatott hallgatói létszám csökkentésével is bővíthetők. A Fidesz azon véleményéről, hogy a rektori konferencia javaslata a költségtérítés szétterítését jelenti azokra is, akik eddig nem fizettek, úgy reagált: a dolog nyilvánvalóan arról szól, ha a betervezett összeg nem elég a hallgatók képzésére, és azt akarják, hogy az egyik felére kevesebb teher háruljon, „akkor a ma teher nélkül tanulókra valamivel több teher fog hárulni”.

A Magyar Rektori Konferencia kedden Gyöngyösön, zárt ülésen tárgyal arról, milyen javaslatot tegyenek a hallgatók által fizetendő költségtérítésekre.

Fidesz: a fizetési kötelezettség kiterjesztése is tandíjnak számít

Ágh Péter, a Fidesz országgyűlési képviselője azt mondta: teljesen érthetetlen a helyzet. Nincs miről gondolkodni, az emberek döntöttek, világossá tették akaratukat: nem akarnak tandíjat. Hozzátette: a mostani javaslatban a fizetési kötelezettség kiterjesztése is tandíjnak számít. A választópolgárok március 9-én azt is kifejezésre juttatták, hogy nem akarnak olyan felsőoktatási rendszert, amelyben a szülők pénztárcájának vastagsága dönti el, ki tanulhat tovább.

Ha életbe lépne a most kidolgozott javaslat, akkor csak azok merik majd felvételi kérelmüket beadni, akiknek szülei vállalni tudják például orvosi képzésben a félévente 1 millió 300 ezer forintos tandíjat, ha kikerülne gyermekük az állami képzésből. Ez a javaslat amellett, hogy bizonytalanságot szül a felsőoktatásban, kifejezetten a népszavazáson elutasított rendszert csempészi vissza – mondta a fideszes politikus. A Fidesz határozottan felszólítja a szocialista pártot: "ne ügyeskedjenek, ne mesterkedjenek"!

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.