A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum fogorvostudományi karának dékánja elmondta: az Egészségbiztosítási Alapban finanszírozásra 21 milliárd forint áll rendelkezésre, ami azt jelenti, hogy az egy lakosra jutó éves ellátás költsége 2100 forint. „Ebből a pénzből jószerivel egy fogat lehet betömni” – fogalmazott.
Márton Ildikó elkeserítőnek nevezte a magyarországi helyzetet. Mint mondta, a szájüregi daganatos megbetegedések előfordulása 350 százalékkal nőtt az utóbbi időben, és ezzel Magyarország az első helyen áll 27 ország rangsorában.
A megbetegedések tekintetében a legrosszabb a helyzet az észak-magyarországi régióban, ahol a kapacitáselosztásnál nem jelöltek ki aktív ágyat a szájsebészeti ellátásra, és a közép-magyarországi régióban is mindössze öt ágyon gyógyíthatják a betegeket – sorolta a professzor a problémákat. Emlékeztetett arra, hogy ezekre a problémákra évek óta felhívják a szaktárca és a döntéshozók figyelmét, azonban a megoldásra nem kaptak érdemi választ.
Kincses Gyula, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára a bizottság előtti beszámolójában elismerte, hogy az elmúlt időszakban konzerválódtak a problémák. Hozzátette: a térség országaival összehasonlítva elég fogorvos van, azonban megfigyelhető a szakmában dolgozók elöregedése, és az egyes szakterületeken szakemberhiány van, aminek oka, hogy a szakképesítés nehezen szerezhető meg. Az államtitkár elmondása szerint a tárca támogatja a szakmai kollégium azon elképzelését, hogy szájsebészeti centrumokban kellene központosítani az ellátást, és át kellene alakítani a rezidensképzést is.
A tervek szerint a Debreceni Egyetem (DE) és a Semmelweis Egyetem (SE) szájsebészeti ágyszámát növelik, a DE a meglévő tíz ágyához kap még tizet, míg a SE hat aktív ágyat kap a jelenlegi húszhoz.
A képviselői hozzászólások is a prevenció fontosságát emelték ki. Horváth Zsolt (Fidesz) szerint vissza kell állítani az iskolai gyermekfogászatokat. Mint mondta, Magyarország egyes részein úgy nőnek fel a gyerekek, hogy soha nem találkoznak fogorvossal, és csak a helyi önkormányzatok áldozatkészségének köszönhető, hogy a kisiskolások egyszer-egyszer eljutnak a fogorvoshoz. Az egy főre jutó tb-finanszírozást úgy jellemezte: a 2100 forint arra elég, hogy a fogorvos belépve a rendelőbe, felkapcsolja a villanyt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.