Fóliasátrak: törvénymódosítást kezdeményez a Fidesz

A Fidesz miniszteri meghallgatást és törvénymódosítást kezdeményez, amennyiben nem történik érdemi kormányzati lépés a fóliasátrakkal kapcsolatos rendelet ügyében; erről Font Sándor, a párt mezőgazdasági kabinetvezetője beszélt keddi, budapesti sajtótájékoztatóján. • Szükség esetén a tárca változtat a fóliasátrak rendeletén

MNO
2008. 04. 22. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz választ vár a rendeletet kibocsátó Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumtól, valamint a földművelésügyi tárcától arra, mi indokolta, és logikus-e, hogy az üvegházak és a fóliasátrak építését bejelentéshez, egyes esetben építési engedélyhez kötik, amivel 150-200 ezer forintos pluszköltséget okoznak a gazdálkodóknak. Amennyiben ezen a héten nem kapnak érdemi választ, a mezőgazdasági bizottság elnökeként Font Sándor előkészíti, hogy a testület jövő heti ülésén hallgassák meg a két minisztérium vezetőjét vagy illetékes munkatársát. A fideszes politikus elmondta, hogy a Fidesz egy törvényjavaslatot is előkészít, amellyel felülírnák a rendeletet, így a fóliasátrak építésekor nem lenne szükség engedélyre. Hozzátette: ha ezzel sem jutnak dűlőre, akkor az érdekképviseletekhez fordulnak, és kezdeményezik a zöldség-gyümölcs termelő szervezetek tanácskozását.

Font Sándor hangsúlyozta: a rendelet 20-30 ezer üvegházas, fóliás termesztéssel foglalkozó családot érinthet, akiknek új sátrak esetében az engedélyeztetési eljárás illetékei 150-200 ezer forintos költséget jelenthetnek, de a meglévő sátrakra is fennmaradási engedélyt kell kérni június 30-ig, ellenkező esetben 100 ezer forinttól több millió forintig terjedő büntetésre lehet számítani. Kitért arra, hogy az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium rendelete szerint belterületen, ha a fóliasátor száz négyzetméternél nagyobb alapterületű és hat méternél magasabb, illetve fél évnél tovább szeretnék fenntartani, akkor az építést be kell jelenteni. Külterület esetében, ha a sátor 500 négyzetméternél nagyobb, vagy hat hónapnál tovább áll fenn, már építési engedélyt kell kérni rá.

A Fidesz úgy látja, a legkritikusabb szabály a hat hónapos időkorlát, ugyanis ma már sok helyen modern, drága, új típusú fóliákat alkalmaznak, amelyek akár három évet is kibírnak, leszerelésük után pedig humuszolhatók. Font Sándor hangsúlyozta azt is, hogy a bejelentési kötelezettség és az építési engedély között csak árnyalatnyi különbség van, az eljárás során építésügyi hatóság által engedélyezett tervezővel építészeti rajzot kell készíttetni, ahhoz csatolni kell tulajdoni lapot, térképmásolatot, egyéb irományokat és szakhatósági engedélyeket. Kérdésre válaszolva az ellenzéki képviselő elmondta: egy-egy fóliasátor felállítása – nagyságtól és a minőségtől függően – a néhány tízezer forintba kerülő, egyszerű konyhakerti sátortól a komoly, több millió forintos beruházásig terjedhet, ahol már fűtött, automata szellőzéssel ellátott duplafóliás sátrakról van szó.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.