Gyurcsány nem akar „olcsóságot” és adóversenyt

Magyarország nem akar a régió legolcsóbb országa lenni a befektetők számára, nem az adóversenyben akar a legjobb lenni, hanem a teljesítményversenyben – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn Budapesten, miután tárgyalt Jürgen Rüttgersszel, Észak-Rajna–Vesztfália németországi tartomány kormányfőjével.

MNO
2008. 04. 21. 11:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a befektetések terén a turizmus, a biotechnológia és az autóipar jut kiemelt szerephez. Emellett az ország logisztikai központként szeretne működni a térségben – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.

Mint elhangzott, a tárgyaláson a gázvezetékek kérdéséről nem volt szó, az alternatív energiaforrásokról azonban igen. A zöldenergia az egyik fő pontja a tárgyalás után aláírt közös nyilatkozatnak is – szögezte le a magyar kormányfő. Jürgen Rüttgers ezzel kapcsolatban az MTI-nek elmondta: bármilyen nagy szerepet tulajdonítanak a megújuló energiaforrásoknak, az ipar nem tud működni csak alternatív energiahordozókból. Gyurcsány Ferenc szerint a politikusoknak a tudósokra kell hallgatni ebben a kérdésben.

A két kormányfő egyetértett abban, hogy a gazdasági kapcsolatokat új szintre kell emelni: ösztönözni kell a kis- és középvállalkozások befektetéseit. A miniszterelnökök azt is kiemelték, hogy a jövőben nagyobb szerepet szánnak a kulturális és tudományos együttműködésnek. Ennek érdekében őszig kidolgozzák a hétfői megállapodás konkrét munkaprogramját. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy 2010-ben Pécs mellett az észak-rajna–vesztfáliai Essen lesz Európa kulturális fővárosa. Ugyanebben az évben a tartomány és Magyarország közös kulturális évadot rendez.

A megbeszélésen a magyar kormány kérte a düsseldorfi kormány támogatását ahhoz, hogy itt épüljön meg az európai neutronkutató, valamint innovációs intézet. A hétfőn aláírt nyilatkozat szól a gazdasági, energetikai és közlekedési együttműködésről, a környezetvédelmi, valamint a mező- és erdőgazdálkodási kooperációról is. A dokumentum kiemeli a kulturális és tudományos tapasztalatcserét is.

A nyilatkozat szerint a németországi tartomány és Magyarország közötti gazdasági vegyes bizottságot kormányközi bizottság váltja fel. Észak-Rajna–Vesztfália 2007-ben mintegy 2,6 milliárd euró értékben exportált árut Magyarországra, és 3,2 milliárd euró értékben importált termékeket innen. Mintegy hatvan észak-rajna–vesztfáliai és magyar iskola között van testvériskolai együttműködés. A felsőoktatási intézmények között mintegy félszáz kétoldalú megállapodás létezik. Hozzávetőleg 450 magyar diák tanul észak-rajna–vesztfáliai felsőoktatási intézményekben. A berlini fal leomlása óta a testvérvárosi együttműködés is bővült, jelenleg 23 ilyen van.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.