Míg az elemzők tavaly három százalék körüli inflációt jósoltak ez év végére, a legfrissebb előrejelzések decemberre már ötszázalékos, sőt azt meghaladó pénzromlási ütemet tartanak valószínűnek. Ráadásul ezt a prognózist is számos kockázat övezi, hiszen egyáltalán nincs kizárva, hogy a magyar gazdaság további mélyrepülése, illetve a kedvezőtlen külső hatások esetén a fogyasztói árak emelkedése még ennél is nagyobb mértékű lesz. Az inflációs kilátások folyamatos romlását a konvergenciaprogramok is jól mutatják: a megszorítások bejelentése után készült, 2006. szeptemberi program erre az évre még 3,3 százalékos átlagos pénzromlási ütemmel kalkulált, a jelenleg érvényben lévő program pedig 4,8 százalékkal számol. Most a legtöbb elemzőközpont az idén 6–6,5 százalékos átlagos fogyasztóiár-emelkedésre számít – jó esetben. Ha ugyanis az élelmiszerek és az energia drágulása nem lassul le, a hét százalékot is megközelítheti az idei pénzromlási ütem.
A legfrissebb előrejelzések gyakorlatilag kész tényként kezelik az újabb központi áremeléseket. A földgáz hatósági árának emelkedése miatt a lakossági távfűtés május elsejével 4,7–6,1 százalékkal emelkedik, miközben drágultak a víz-, a csatorna- és a szemétszállítási szolgáltatások is. Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. igazgatója szerint ezzel azonban távolról sincs vége a központi áremelések sorának, és legkésőbb január elsejéig újabb 8–10 százalékkal drágulhat a gáz. Mint mondta, márciusban a földgáz világpiaci ára 30 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbi szintnél, így ennek hatása előbb-utóbb érezhető lesz a hazai árakban is.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is, aki szerint a lakosságnak hamarosan újabb központi áremelésekkel kell szembesülnie. Az elemző úgy véli, a gázár világpiaci emelkedésének begyűrűzését csupán a forint jelentős erősödése tudná kivédeni, ennek esélye azonban roppant kicsi. A már megvalósult és a kilátásba helyezett gáz- és egyéb energiaár-emelések az idén több mint 10 százalékkal növelhetik meg a rezsiköltségeket. Az élelmiszerárak alakulása szintén jelentős mértékben befolyásolhatja az átlagos infláció alakulását. Az élelmiszerek árai már jó ideje lényegesen magasabbak az átlagos drágulási ütemnél: a Központi Statisztikai Hivatal a múlt hónapban 12,3 százalékos drágulást mért éves szinten, és az elemzők a következő hónapokban sem számítanak javulásra.
Munkatársunktól

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.