A nyilvános ülést a Nevelőotthonok Nemzetközi Szövetségének (FICE) magyarországi egyesülete rendezi meg, a fórumnak a pesterzsébeti Csili Művelődési Ház ad otthont. A nyolcezer, gyermekotthonban élő fiatal érdekeit képviselő, kizárólag az érintettekből álló, hét éve alakult, mintegy száz fős testület célja, hogy a fiatalok véleményt mondhassanak ellátásukról, sajátos problémáikról. A fiatalok jelzései alapján több esetben indult már ombudsmani, valamint közigazgatási hivatali vizsgálat. Magyarországon jelenleg 17 ezer gyermek él gyermekvédelmi gondoskodásban.
Radoszáv Miklós szerint az idei parlamenti ülés egyik központi kérdése várhatóan az lesz, hogyan lehetne elérni, hogy az úgynevezett speciális szükségletű gyerekek megfelelő intézményi ellátást kapjanak. Jelenleg Magyarországon nagyon kevés speciális otthon létezik, ahol a súlyos magatartási és pszichés problémákkal küszködő, vagy különböző tudatmódosító szereket használó gyerekek speciális ellátása biztosított.
Elmondta, e fiataloknak egy részének nevelése az integrált intézményekben is lehetséges lenne, ha ezekben az otthonokban megfelelő szakemberek, köztük például gyermekpszichiáterek segítenék őket, ám a gyakorlat azt mutatja, hogy nagyon kevesen vannak.
Közölte, a gyermekvédelmi szakemberek attól tartanak, hogy egy, az országos közvéleményt is megrázó tragédia kell ahhoz, hogy a helyzeten a fenntartó megyei önkormányzatok változtassanak. A megyei önkormányzatoknak azért nem érdeke, hogy speciális gyermekotthonokat működtessenek, mert azok lényegesen többe kerülnek, mint a „normál” gyermekotthonok fenntartása. A jelenlegi rendszerben semmi nem ösztönzi a fenntartókat arra, hogy a drágább intézményekre áldozzanak, pedig rövid és hosszú távon is ez szolgálná a legjobban az egyébként is hátrányos helyzetű gyerekek érdekeit.
A gyermekparlament ülésére készülő fiatalok már megérkeztek csillebérci táborukba, ahol csütörtökön már megkezdték „egyeztetéseiket”. A gyermekparlament múlt évi, budapesti ülésén a résztvevők arra hívták fel a figyelmet, hogy életkezdési, otthonteremtési esélyeik messze elmaradnak egy átlagos családban felnövő gyerekekétől.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.