Sólyom: Meghatározó lesz a magyar-belga-spanyol elnöklés

Több szempontból meghatározó lesz az Európai Unió életében az a három félév, amelyben Belgium, Spanyolország és Magyarország egymással szorosan együttműködve adja az EU soros elnökségét - vélte Sólyom László köztársasági elnök azt követően, hogy kedden Brüsszelben találkozott a belga parlament két házának elnökével.

MNO
2008. 04. 16. 22:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök a sajtónak nyilatkozva elmondta, Herman Van Rompuy képviselőházi és Armand De Decker szenátusi elnökkel egyebek között a 2010-11-ben esedékes közös elnökségről cseréltek eszmét, azon belül is arról, mennyiben tud a két ország közös prioritásokat megjelölni. Sólyom László meghatározónak nevezte az említett időszakot abból a szempontból, hogy a tavaly aláírt uniós reformszerződés végrehajtását "hogyan kezdjük meg, milyen sebességgel". Magyarország tavaly elsőként ratifikálta a szerződést, amelynek megerősítése a helyi sajtó szerint már a bonyolultabb belga rendszerben is az utolsó lépcsőfokoknál jár.

Hivatalosan éppen a Lisszaboni Szerződés néven ismert dokumentum – amely sikeres ratifikációs folyamat esetén jövőre életbe léphet – vezeti be azt a rendszert, amelynek keretében három egymást követő elnökség szoros együttműködése váltja fel a jelenleg félévente változó uniós elnökségeket. Sólyom László leszögezte azt is, hogy Magyarország sajátos hozzájárulása a közös elnökséghez az újonnan csatlakozott EU-tagállamok ismerete, illetve azok az ismeretek, amelyekkel a további bővítés irányát jelentő balkáni országokról rendelkezik.

- Magyarország az újonnan csatlakozott államok stílusával, lelkületével és törekvéseivel jobban tisztában van, mint Belgium vagy Spanyolország – fogalmazott az államfő. Meghatározó lesz a három félév az uniós szomszédságpolitika és a további bővítés szempontjából, valamint a "külpolitikai unió" megvalósításának szempontjából is – emelte ki. Sólyom László – aki korábban az Alkotmánybíróság elnöki tisztét is betöltötte – a találkozón beszélt arról is, hogy "nagy csodálója" a belga alkotmányos rendszernek, amely nagyon bonyolult, de működik és együtt tart – a németekkel együtt – három nemzetiséget, két régiót és három nyelvi közösséget.

Az államfő parlamenti programjának részeként megtekintette a patinás brüsszeli épület legfőbb érdekességeit és a két üléstermet. A köztársasági elnök háromnapos kétoldalú látogatáson tartózkodik Belgiumban. Szerdai programjának befejezéseképpen Sólyom László a belga akadémiának a királyi palotához közeli épületében fogadást adott vendéglátói – II. Albert király és családja – tiszteletére. A csütörtöki zárónapon a köztársasági elnök vidéki programot bonyolít: Eupenben találkozik a belgiumi német közösség vezetőivel, majd a vallóniai Spa fürdővárosba látogat.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.