Civilek kontra minisztérium – Folytatódik a Tubes-per

Folytatódott szerdán a Fővárosi Bíróságon a civilek kontra Honvédelmi Minisztérium közigazgatási per, melyet a Tubesre tervezett lokátor miatt indítottak. Jogerős ítélet várhatóan a következő tárgyalási napon, szeptember 17-én születik.

MNO
2008. 05. 28. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több tucat civilt, környezetvédő szervezetet, illetve Pécs önkormányzatát tömörítő felperesek azt állították, hogy az önkormányzatnak van perbeli legitimációja, melyet az alperesek az előző tárgyaláson vitattak. Előadásuk szerint nem kell felhatalmazás a testülettől, hogy az önkormányzat perbe szálljon a minisztériumi döntés ellen.

A felperesek jogi képviselői az építési engedély törvénytelenségeit ismertetve kifejtették, hogy a lakosság véleményét nem vették kellő mértékben figyelembe, a radar által kibocsátott nyaláb veszélyezteti a lakók egészségét és nem illik az építmény a környezetbe. Kiemelték továbbá, hogy az építkezés a tettyei vízbázis védőzónájában van, ezért veszélyezteti Pécs ivóvíz ellátását.

Nem értettek egyet a felperesek jogi képviselői az alperes azon korábbi állításával sem, hogy a radar megépítése beleillik a korszerűsítés fogalomkörébe, mert a jelenleg ott lévő kommunikációs átjátszó állomást teljesen le kell rombolni a lokátor felépítéséhez.

A felperesek közölték: a minisztérium nem csak a radarállomásnak helyt adó építési telken, hanem a szomszédos telken is építkezik, amelyre nincs jogerős engedélyük.

Továbbá kérik, hogy a bíróság rendeljen el helyszíni tárgyalást a bizonyítási eljárásban, mert szerintük csak így lehet jól bemutatni az ottani helyzetet.

Az alperes Honvédelmi Minisztérium jogi képviselői úgy látják, hogy az önkormányzatnak mindenképpen kellett volna felhatalmazást kérnie a képviselő-testülettől, ennek hiányában viszont illegitim az önkormányzat perbelisége. Szerintük ugyanis a jelenlegi dokumentum nem megfelelő.

Az egészségkárosító hatásokról szólva az alperesek közölték: a radarból érkező főnyalábok 360 méterrel magasabban lennének, mint a legmagasabb ház teteje, a lokátor pedig mintegy egy kilométerre van a legközelebbi lakott háztól. Emiatt az expozíciós érték nem éri el a határérték tízezred részét, egészségkárosító hatása emiatt – álláspontjuk szerint – nincs.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.