Várhomokiné Rabi Noémi tájékoztatása szerint a nyomozás egy 202 hektáros pákozdi ingatlan művelésből való – nem a jogszabályoknak megfelelő – kivonása miatt indult el. A törvénysértő határozatot a székesfehérvári földhivatal 2006 decemberében hozta, s a Fejér Megyei Főügyészség annak jogszabálysértő volta miatt jelentett be óvást. Azt azonban a földhivatal nem fogadta el. A megyei főügyészség ezért tavaly februárban a határozat hatályon kívül helyezésére nyújtott be keresetet a Fejér Megyei Bírósághoz.
A bíróság a keresetnek helyt adva hatályon kívül helyezte a földhivatal óvást elutasító határozatát. Az eljárás során merült fel annak a gyanúja, hogy a földhivatal az akkor még az agrártárca szakállamtitkáraként dolgozó Benedek Fülöp jogellenes befolyására hozta meg a határozatát, ezért a főügyészség tavaly nyáron hivatali visszaélés bűntettének gyanújával elrendelte az ügyben a nyomozást. A nyomozással a székesfehérvári nyomozó ügyészséget bízta meg.
A szóban forgó ingatlant – amely korábban katonai lőtér volt – egy székesfehérvári vállalkozó vásárolta meg, azzal a céllal, hogy a panorámás telken üdülőfalut és golfpályát létesít – mondta Pákozd polgármestere. Takács János tájékoztatása szerint a korábbi katonai lőteret csak a Nemzeti Földalaphoz kerülését követően minősítették mezőgazdasági hasznosítású területté. Mivel korábbi funkciójánál fogva lőszerrel, olajjal szennyezett a talaj, a mentesítés végett ideiglenesen ki kellett volna vonni a művelés alól, s a vállalkozó azért kérte a földhivataltól a művelés alóli kivonást. A távirati iroda információja szerint a lőszermentesítést megelőző felmérés 10 millió forintba került, s további 40-45 millióért végezték volna el a terület mentesítését.
Az ingatlan egyébként a Natura 2000 program része, s a szigorú természetvédelmi előírások miatt nem beépíthető. Benedek Fülöp a Magyar Nemzet pénteki számában megjelent írásra reagálva a távirati irodának pénteken eljuttatott közleményében kijelentette: lelkiismerete tiszta, jogsértést nem követett el, egy hatósági ügy körülményeiről hallgatták ki. Szavai szerint annak lényege, hogy állítólag hivatali hatalmával visszaélve elősegítette egy földhivatali hatósági ügy lezárását. A volt szakállamtitkár a gyanúsítás ellen panasszal élt, de azt a megyei főügyészség elutasította. Az elutasító döntés ellen a Legfőbb Ügyészséghez fordult, hogy panaszát érdemben bírálják el, s szüntessék meg ellene az eljárást. A beadványra még nem kapott választ.
(MTI)