Kedvező a főváros vízminősége

A fővárosi ivóvíz átlagos minősége jóval kedvezőbb az EU-határértékeknél, különösen a nitrit és az ammóniatartalom marad el azoktól – áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Statisztikai tükör című összeállításában.

MNO
2008. 05. 25. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Budapesten és a környék több településén élők ivóvízellátásáról – napi 1 millió 200 ezer köbméteres maximális kapacitással – a Fővárosi Vízművek Zrt. gondoskodik. Az előzetes adatok alapján 2007-ben a Fővárosi Vízművek 801 parti szűrésű kútjából összesen 191 millió köbméter vizet termeltek ki. A víz 78 százaléka egyszerű fizikai kezelést, fertőtlenítést igénylő A1-es, 22 százaléka intenzív fizikai, kémiai tisztítást és fertőtlenítést szükségessé tevő A3-as minőséget ért el.

Az ivóvízszükséglet 70 százalékát a Szentendrei-szigeten és a Duna bal partján található északi vízbázis 574 parti szűrésű kútjából nyerik. A kitermelt víz minősége lehetővé teszi, hogy közvetlenül az ivóvízhálózatba juttassák.

A főváros alatti déli vízbázis a Csepel-szigeten található 227 kútból áll, az összes szükséglet mintegy 30 százalékát biztosítja. Az itteni kutakból kinyert víz nagyobb része közvetlenül nem fogyasztható, a felhasználás előtt a vas- és a mangántartalom csökkentése érdekében kémiai és fizikai tisztítása szükséges. Tavaly a kitermelt víz 52 százaléka lakossági, 23 százaléka ipari felhasználásra került, 16 százaléka hálózati és szolgáltatási veszteségként jelentkezett. A más településeknek átadott ivóvíz és a belső felhasználás együtt 9 százalék volt.

A fővárosban a lakosság éves átlagos vízfogyasztása egy főre vetítve 59 köbméter, ami naponta átlagosan 160 litert tett ki. Év végén az ivóvízvezeték-hálózat hossza 4500 kilométer volt, és lényegében az összes lakást ellátta egészséges ivóvízzel.

Az előzetes adatok alapján 2007-ben a fővárosban elvezetett szennyvíz mennyisége (csapadékvíz nélkül) 179 millió köbméter volt, ennek fele a lakosságtól, egynegyede pedig az ipari üzemek tisztítóiból származott. Az összes elvezetett szennyvíz 13 százaléka tisztítatlanul ömlött a Dunába. A 157 millió köbméter tisztított szennyvíz 56 százaléka csak mechanikai, 32 százaléka biológiai, 12 százaléka pedig biológiai és kémiai tisztításon esett át.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.