Június 2-a a határideje a különadó, a hitelintézeti járadék, az eva, az innovációs járulék, az innovációs járulékelőleg, valamint járulékkötelezettség bevallásának és az eva, a szakképzési hozzájárulás, az innovációs járulék, az innovációs járulékelőleg, a különadó és a hitelintézeti járadék megfizetésének is. Az egyéni és társas vállalkozásoknak az idén célszerű volt alaposan megfontolniuk, hogy mit fognak adóbevallásukban adóalapként szerepeltetni, mivel tavaly július 1-jén hatályba lépett a jövedelem(nyereség)minimum-szabályozás. Ennek lényege: ha az adózás előtti eredmény vagy az általános szabályok szerint megállapított adóalap közül a nagyobb érték nem éri el a jövedelem(nyereség)-minimumot – a korrigált bevétel 2 százalékát –, az adózó választhat, hogy a jövedelem(nyereség)-minimum összegét tekinti a társasági adó alapjának, vagy az általános szabályok szerint meghatározott adóalap után fizeti meg az adót.
Az utóbbi esetben azonban ki kell töltenie egy bevalláskiegészítő nyilatkozatot, amelyben az adózót olyan költség-, ráfordítás- és bevételadatairól számoltatják be, amelyek nem képezik a bevallás alapját, és számolnia kell azzal, hogy az adóhatóság a nyilatkozat adatainak feldolgozása alapján kockázatelemzéssel ellenőrzésre választja ki. A jövedelem(nyereség)minimum-szabályozás bevezetésének indoka az volt, hogy túl nagy a veszteséges adózók száma, túl kevesen fizetnek adót. A 2006. évi adatok alapján 403 ezer működő egyéni vállalkozásból 156 ezer volt veszteséges, nullszaldós, vagy volt kisebb az adóalapja a korrigált bevétel 2 százalékánál, a 435 ezer működő társas vállalkozás közül 180 ezeré. Az egyéni vállalkozóknak február 15-ig kellett beadniuk bevallásukat.
Az APEH által áprilisban nyilvánosságra hozott adatok szerint 383 450 egyéni vállalkozói bevallásból 285 995-re vonatkozott a minimumadóalap-megállapítási kötelezettség. Az utóbbi kör 43,3 százaléka a minimum-adóalap figyelembevételével készítette el bevallását; 40,8 százalék annál magasabb jövedelmet vallott be; 14,53 százalék újonnan alakult egyéni vállalkozás volt, 0,35 százalékot pedig elemi kár ért, ezért e két csoport mentesült a minimum-adóalap megállapításának kötelezettsége alól.
Mindössze 2897 adózó – az érintettek mintegy 1 százaléka – vallott be a korrigált bevétel 2 százalékánál kisebb adóalapot, és adott be nyilatkozatot bevételeiről és költségeiről. Közülük az APEH kockázatelemzés alapján 1121 adózót értesített arról, hogy egy éven belül megkezdi nála az ellenőrzést. Az APEH ellenőrzési irányelvei szerint az idén kiemelt feladatnak tekinti a jövedelem(nyereség)-minimum alatt vallók, a több éve indokolatlanul veszteségesen működők vizsgálatát. Az ellenőrzések legfontosabb célja, hogy kiszűrjék azokat az adózókat, akikről feltételezhető, hogy az adózás alól fiktív költségek elszámolásával, illetve bevétel eltitkolásával próbálják kivonni magukat.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.