A képviselők 170 igen szavazattal, 191 ellenében utasították el Baka Andrást, akit Sólyom László köztársasági elnök április 30-án jelölt főbírónak. A Legfelsőbb Bíróság jelenlegi elnökének, Lomnici Zoltánnak hatéves megbízatása június 24-én jár le. Az új főbírót az államfő jelöli, és az Országgyűlés kétharmados többséggel választja meg.
Fotó: Nagy Béla
Az MSZP, az SZDSZ és az MDF a hétfői szavazás előtt jelezte, hogy nem támogatja Baka András megválasztását, a Fidesz és a KDNP támogatásáról biztosította a főbírójelöltet. Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács május 6-án arról adott tájékoztatást, hogy nem támogatja Baka Andrást, az öt táblaelnök később viszont egységesen kiállt a főbírójelölt személye mellett.
Fülöp lett a jövő nemzedékek ombudsmanja
Az Országgyűlés hétfőn a jövő nemzedékek ombudsmanjának választotta Fülöp Sándort, de leszavazta Péterfalvi Attila adatvédelmi biztosjelöltet. Fülöp Sándort 302 igen, 59 nem szavazattal választották meg, Péterfalvi Attila viszont nem kapta meg a kétharmados támogatást, jelölését 239 igen és 122 nem szavazat mellett utasították el a képviselők.
Fotó: Nagy Béla
A Ház ezúttal negyedszer szavazott az adatvédelmi biztosról és a jövő nemzedékek ombudsmanjáról. Tavaly decemberben Nagy Boldizsárt és Péterfalvi Attilát, idén február 25-én Fülöp Sándort és Zombor Ferencet, áprilisban Bogdányiné Mészáros Ágnest és Tóth Gábor Attilát szavazták le a képviselők. Sólyom László köztársasági elnök egyik alkalommal sem egyeztetett a jelöltekről a pártokkal.
Sólyom örül Fülöp megválasztásának
Nagyon örülök, hogy az Országgyűlés megválasztotta a jövő nemzedékek ombudsmanját, a jövő nemzedékek szószólóját – mondta Sólyom László köztársasági elnök hétfőn újságíróknak, miután az Országgyűlés kétharmados többséggel megválasztotta Fülöp Sándort.
„Immár a hat tisztség közül, amelyre jelölhetek, négy be van töltve ezzel a módszerrel, a lehető legjobb emberekkel, és úgy látom, hogy lassan, de biztosan megyünk előre, semmi okát nem látom, hogy ezen változtassak” – jelentette ki az államfő. Mint mondta, Péterfalvi Attila adatvédelmi biztosjelölt most sokkal több szavazatot kapott, mint legutóbb, már csak 19 szavazat hiányzik a kétharmados többséghez. Az ő esetébe is úgy érzékelem, hogy ez egy szerencsés forduló volt – tette hozzá.
Baka András nem megválasztását pedig nem a jelölés módja okozta – jelentette ki az államfő. Hozzátette: annak, hogy külső embert jelölt a Legfelsőbb Bíróság elnöki tisztére, nagyon komoly okai voltak, mert mint kiemelte, egy rendszeren kívül álló embernek volt a legjobb esélye arra, hogy a változásokat keresztülvigye. Mint kiemelte, nincs törvényi határidő, amin belül jelölnie kell az államfőnek a főbírói posztra. A parlament elmegy szabadságra, ezért legközelebb ősszel lesz esedékes a következő jelölés – tette hozzá.
Baka András az újságírók előtt csalódását fejezte ki az eredmény miatt. „Ez a választás nem igazán rólam szólt, ez kifejeződése a magyarországi politikai viszonyoknak” – mondta, hozzátéve: a személyemre csapódtak rá azok az ellentétek, amelyek a magyar társadalomban élnek, amelyek az igazságszolgáltatás rendszerében jelen vannak.
Péterfalvi tudomásul veszi az eredményt
Jó eredménynek tartja lelkiismereti szavazás esetén a személyéről kialakult szavazati arányt Péterfalvi Attila, akit az Országgyűlés hétfőn nem választott meg adatvédelmi biztosnak.
Péterfalvi Attila jelölését 239 igen és 122 nem szavazat mellett utasították el a képviselők. A Ház ezúttal negyedszer szavazott az adatvédelmi biztosról és a jövő nemzedékek ombudsmanjáról. A biztosjelölt újságíróknak nyilatkozva azt mondta: tudomásul veszi a szavazás eredményét. Péterfalvi Attila közölte, a frakciókkal történt konzultációk során megpróbálta bemutatni azokat az állásfoglalásokat, amelyek a legfontosabb problémákat tárták fel. Arra a kérdésre, hogy vállalna-e újabb jelölést, Péterfalvi Attila úgy válaszolt: nem tudja, nem gondolkodott még rajta.
(MTI)