Személyességük miatt jelentősek a püspökök vatikáni látogatásai

A püspöki konferenciák Vatikánban tett látogatásainak éppen személyes jellegük miatt van meg ma is a jelentőségük, annak ellenére, hogy a modern kommunikációval élénkebb lett az információcsere a pápa és a nemzeti egyházak között – mondta el az MTI megkeresésére Rosdy Pál történész. • A pápa fogadja a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjait

MNO
2008. 05. 03. 10:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakember annak kapcsán, hogy a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) úgynevezett ad limina látogatásra indul vasárnap Vatikánba, arról beszélt, hogy rendszerint öt évenként utaznak a pápához a nemzeti püspöki konferenciák. A látogatásoknak egyrészt az a célja, hogy jelentést tegyenek a pápának az adott ország katolikus egyházának viszonyairól, másrészt pedig az, hogy közösségileg elzarándokoljanak a szent városba. A pápánál és a vatikáni hivataloknál tett püspöki látogatások teljes neve „ad limina apostolorum”, azaz „az apostolok küszöbénél”, utalva ezzel arra, hogy a két legismertebb apostol, Péter és Pál is Rómában, a pápaság székhelyén halt meg, Szent Pétert ráadásul a róla elnevezett római bazilika alatt temették el – közölte.

Elmondása szerint az ötévenkénti periódusoktól a 20. században politikai események vagy a pápák elhalálozása miatt tértek el. Előbbire a kommunizmus 1948-as hatalomátvétele a példa a keleti blokk országaiban, ami után nem nyílt lehetősége a püspököknek a Rómába utazásra, ugyanis a magyar püspökök egy része először 1975-ben mehetett a pápához. Utóbbira éppen II. János Pál pápa halála a példa, ami miatt a magyar püspökök elhalasztották az egyébként 2006-ban esedékes látogatást. Az ad limina a 700-as években kezdett átmenni a gyakorlatba, amit 1234-ben IX. Gergely pápa kötelezővé tett a püspököknek. Az első időkben a rossz közlekedési viszonyok miatt ritkábban, később a ma ismert ötéves periódusokban látogatták meg a pápát.

A püspöki konferencia rendszerint már hónapokkal Rómába érkezése előtt kitölti a Vatikán kérdőívét, amelyet az ottani hivatalok feldolgoznak, mire kiérkeznek. Ebben többek között a magyarországi keresztségek, esküvők, temetések száma szerepel az utolsó öt évre visszatekintve, ezen kívül megemlítik a szociális, oktatási és karitatív intézmények adatait és a hittanórák, illetve a papok számának alakulását – folytatta. Rómában az adatok ismeretében fogadják őket a különböző kongregációkban, amelyek a polgári fogalmak szerinti minisztériumoknak felelnek meg. Itt megvitatják a problémáikat, és a pápai hivatalok „kényes kérdéseire” is válaszolniuk kell a püspököknek. A találkozók azonban mégis inkább munkamegbeszélésre hasonlítanak, ahol a párbeszéd hatékonysága a lényeg.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.