Szerzői jogi törvény: zenei szervezetek tiltakoznak

A szerzői jogi törvény módosításának jelenlegi tervezete elleni tiltakozó határozatot fogadott el pénteki közgyűlésén a negyven zenei szakmai szervezetet tömörítő Magyar Zenei Tanács.

MNO
2008. 05. 16. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közgyűlés – fogalmaz a szervezet nyilatkozata – "tiltakozik a szerzői jogi törvény módosításának jelenlegi tervezete ellen, amely a magyar alkotók és előadóművészek jogainak érvényesítését és gyakorlását indokolatlanul, átgondolatlanul, és – a jogosult művészek, és a magyar kulturális élet szempontjából – kifejezetten káros irányban befolyásolná".

A közgyűlés megállapította, hogy a törvénymódosítás előkészítése, és "szakmai egyeztetése" a muzsikusok képviselőinek részvétele nélkül zajlott.

A módosítási javaslat címében az európai uniós jogharmonizációra hivatkozik. Ennek alapján megszüntetné az úgynevezett közös jogkezelés monopóliumát. A Magyar Zenei Tanács állásfoglalása szerint azonban az EU szabályozása ezt sehol nem követeli meg, és a tagországok döntő többségében változatlanul fennáll az "egyetlen jogdíjbeszedő" gyakorlata, hiszen mindenhol tisztában vannak vele, hogy e tevékenység szabaddá válása áttekinthetetlen káoszhoz, ellenőrizhetetlen zűrzavarhoz, és végül a művészek kisemmizéséhez vezetne.

A tanács szerint a tervezet lényegében frontális támadást indít az alkotókat, előadókat és más jogosultakat – a szerzői jogi és az egyesülési törvény alapján – képviselő közös jogkezelő szervezetek (például az Artisjus) hatásos tevékenysége ellen.

Mint határozatában megállapítja, a tervezet a "mindent megoldó szabad verseny" álságos jelszavával azoknak a felhasználóknak teremtene kedvező jogi hátteret, akik eddig is vitatták az általuk felhasznált kulturális tartalom után fizetendő jogdíjat.

A Magyar Zenei Tanács tagszervezetei elfogadhatatlannak tartják, hogy a tervezet a közös jogkezelő szervezetek kulturális, szociális szerepét is egy intézkedéssel ellehetetlenítené. A magyar művészeti, kulturális, művészetoktatási élet évente milliárdos nagyságrenddel gyarapodik a közös jogkezelő egyesületek több évtizedre visszatekintő ilyen tevékenységének köszönhetően – mutatnak rá.

Ezt az összeget, ha kiesik a törvény módosítása miatt, aligha lehet költségvetési forrásokból pótolni. Elfogadhatatlan az az álláspont is, mely szerint a kulturális minisztérium a jövőben nem venne részt a közös jogkezeléssel kapcsolatos feladatok ellátásában, s ezzel a szellemi alkotó munkát az ipari, kereskedelmi tevékenység körébe utalná – hangsúlyozza a határozat.

A Magyar Zeneművészek és Táncművészek Szakszervezete a közgyűlésen kezdeményezte a kulturális érdekegyeztető tanács összehívását is az ügyben május 28-ra.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.