Szűcs: A munkába állást kell támogatnia a szociális rendszernek

A munkába állást kell támogatnia a szociális rendszernek – mondta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter kedden egy budapesti rendezvényen, hozzátéve: „alapvetően a társadalmi értékválasztás és mentalitás alakítása a fontos, mert ha így haladunk tovább, a munka világából mindenki kivonul”.

MNO
2008. 05. 27. 17:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter szerint a szociális ellátásokban olyan stratégiát kell kialakítani, amelyben élethelyzeteket modelleznek és finanszíroznak. A 3-5 elemű támogatási rendszer képes arra, hogy családra szabottan határozza meg a szükséges támogatási formákat. A cél az: az emberek motiváltak legyenek abban, hogy az ellátások helyett a munkavállalást válasszák.

A munkanélküliek többsége a hátrányos helyzetű területeken él. Rajtuk elsősorban az nem segít, ha csökkentik a járulékaikat. Helyette a munkaügyi szabályozásban rejlő problémákat kell kiküszöbölni. A jelenlegi szabályozás ugyanis a képzett, nyolcórás munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállalók helyzetét szabályozza, és nincs olyan kiépült támogatási rendszer, amely az atipikus foglalkoztatási formákat szabályozná. Ilyen a szezonális, esti és részmunka, amelyeknek az adminisztratív szabályok nem kedveznek, és jelentős járulékok terhelik azokat a munkáltatókat, akik így foglalkoztatnak embereket. A miniszter szerint meg kell teremteni annak a lehetőségét, hogy az önkormányzatok által közmunkában foglalkoztatottak az alkalmi és részmunkán keresztül visszakerüljenek a tartósan foglalkoztatottak világába. A támogatási rendszert azonban az átmenet idején fenn kell tartani – tette hozzá.

Szűcs Erika szerint meghatározó jelentősége van annak, hogy a szociális ellátások mire motiválják az embereket: arra, hogy az ellátási tevékenység egyes elemeit munkaviszonnyá próbálják alakítani, vagy munkát vállaljanak. Példaként említette az ápolási díjat, amelyet 40 000 ember szeretne munkaviszonnyá alakítani. Véleménye szerint ez a tevékenység alapvetően családban elvégzett funkció – amely a GDP-ben sem jelenik meg –, és nem kérheti valaki a közösségtől azt, hogy teljes mértékben kompenzálja a saját életében bekövetkezett hátrányt.

A miniszter beszélt arról, hogy a gazdaságfejlesztéssel is össze szeretné hangolni stratégiáját. Olyan modellt képzel el, amelyben a jogosult, ha társadalmi jövedelmet kap, végezzen olyan tevékenységet, amely a pénzt visszaforgatja a gazdaságba. Azonban a gazdaság versenyorientált filozófiája mellett szükségesnek látja a szociális gazdaság megjelenítéseit is, ami nem azt jelenti, hogy szociális szolgáltatásokat tartalmaz, hanem figyelembe veszi a helyi viszonyok sajátosságait. Szerinte a cégeknél kell elérni, hogy változtassanak munkaszervezésükön, azt azonban még nem tudja, ez miként valósítható meg.

A szociális tárca vezetője ezenkívül szeretne hangsúlyosabb nőpolitikát, és a fiatalok könnyebb munkavállalásával kapcsolatban is lépéseket tervez.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.