Az Országgyűlés többsége hétfőn másodszor is leszavazott egy interpellációra adott miniszteri választ: Veres János pénzügyminiszter után Kiss Péter kancelláriaminiszter válaszát sem fogadta el a Ház.
Demeter Ervin interpellációjában hangsúlyozta: a múlt héten már feltették azt a kérdést képviselőtársával a parlamentben arról, megengedhető-e egy jogállamban, hogy a kormány egyik államtitkára ellenzéki politikusok és volt közszereplők „levadászására” gyűjtsön információkat. Hozzátette: a miniszter egy hete határozott nemmel válaszolt erre a kérdésre. A fideszes képviselő a korábbi híreket összefoglalva elmondta: az elmúlt hetekben nyilvánosságra került, hogy Kapolyi László szocialista képviselő szerződést kötött egy magánnyomozó irodával.
Kitért arra, hogy előkerültek olyan bizonyítékok, amelyek szerint a magánnyomozók Keller László közpénzügyi államtitkár részére gyűjtöttek információt. Az ellenzéki politikus arról beszélt, hogy a magánnyomozók az általuk kidolgozott stratégiai tervet Kapolyi László székházának irodájában adták át Keller Lászlónak. Mint fogalmazott, a botrány kirobbanását követően a Miniszterelnöki Hivatal vizsgálatot folytatott a közpénzügyi államtitkárság irattárában lévő iratok között. Demeter Ervin megkérdezte: miért nem terjedt ki a vizsgálat arra, hogy milyen kapcsolatot ápolt Keller László a magánnyomozó irodával, milyen információt kért és kapott tőlük, és jogszerűen tevékenykedett-e közpénzügyi államtitkárként.
Kiss Péter kancelláriaminiszter válaszában arról beszélt, hogy a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter jogi lehetőségeit ebben az esetben milyen törvény szabályozta. Emlékeztetett arra, hogy hatáskörének túllépése nélkül nincs lehetősége állományba nem tartozó személyek tanúkénti meghallgatására, illetve a minisztérium irattári anyagában nem szereplő iratok beszerzésére. Hangsúlyozta: a Miniszterelnöki Hivatal ellenőrzési főosztálya minden törvényes eszközt felhasznált a felmerült vádak tisztázására.
Kiss Péternek a megfigyelési ügyben adott válaszát 184:183 arányban leszavazták. Nemmel szavaztak az SZDSZ-, a Fidesz-, a KDNP- és az MDF-frakció tagjai, valamint a két, Fideszből kilépett független képviselő. Igennel voksoltak a szocialisták, valamint Gyenesei István önkormányzati miniszter, aki független képviselő.
Veres válasza is megbukott
Korábban Verestől Medgyasszay azt kérdezte, hogy a kormánynak mi a szándéka a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft.-vel. Medgyasszay szerint a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. elveszítette működésének alapjait, és botrányok egész sorozata jellemezte. A képviselő úgy vélte, a rossz vagyonkezelői döntések miatt széteshet a ménesbirtok.
Erre válaszolva a pénzügyminiszter azt mondta, a ménesbirtoknak jelentős vesztesége van. A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a kabinet az érvényben lévő jogszabályi követelményeknek megfelelően akarja működtetni a társaságot. Azt szeretnénk, hogy minél hamarabb veszteség nélkül vagy minimális veszteséggel, eredményesen működő társaság legyen a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. – tette hozzá Veres. A miniszter azt is mondta válaszában, a társaság szakmai vezetése „biztosított”.
Az interpellációra adott miniszteri választ 181 igen és 184 nem mellett utasították el a képviselők. Nemmel szavaztak az SZDSZ-, a Fidesz-, a KDNP- és az MDF-frakció tagjai, valamint a két, Fideszből kilépett független képviselő. Igennel voksoltak a szocialisták, valamint Gyenesei István önkormányzati miniszter, aki független képviselő.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.