Megadja Gábor szerint lényegében a felépítmény fontosabb lett, mint az alap, próbálja kiküszöbölni a hagyományos marxizmus gyengeségeit az újbaloldal, mint például a gazdasági determinizmust.
Hozzátette, azzal is próbálnak leszámolni, hogy a forradalmi tudat az spontán módon jön létre. Fel is tette a kérdést, hogy ki alakítja ki ezt a forradalmi tudatot? Abban eszmetörténészeink egyetértettek, hogy az újbaloldalnál az értelmiség szerepe mindig megmarad, vagy a tudományos igazságot ismeri fel, vagy a forradalmi tudatot hozza el – tették hozzá.
Molnár Attila Károly szerint a forradalmi tudatot a hamis tudattal szemben kell létrehozni. Mint fogalmazott, manapság elég gyakran előjön az az állítás, hogy a baloldalnak vége, a baloldali utópizmust hiába bírálja bárki, mert ma már nincs ilyen, bár a professzor szerint van. Eljutottak ismét Marx műveihez, amikor is jött az emberarcú marxizmus, amelynek központi tanítása az volt, hogy meg kell szabadítani az embert a munkától, mert az a szükségszerűségekhez tartozik azért, hogy legyen mit enni és legyen mit felvennünk, de majd, ha eljön a kommunizmus, akkor elegendő termék áll rendelkezésre valahogy. Arról is beszéltek, hogy majd a gépek megoldják a termelés problémáját. Az elképzelés szerint az ember csak olyat tesz majd, amihez kedve van. Eszmetörténészeink ezeket is nagy részletességgel felsorolták.
Adásunkból az is kiderül, hogy a kultúra miként szolgálja ki az uralkodó osztályt, az újbaloldali fejtegetések közé tartozik, hogyan lehet ezt a politika részévé tenni.