A választóknak arra a kérdésre kell válaszolniuk: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Söjtör külterületén maximum 20 megawatt villamos teljesítményű, növényi biomasszát felhasználó erőmű épüljön a rendezési tervben foglaltak szerint?”. A képviselő-testület által kezdeményezett népszavazás ügydöntő, vagyis az érvényes eredményt a testületnek kötelező figyelembe vennie. Szilvás Istvánné elmondta: a település 1281 választópolgára közül legalább minden másodiknak plusz egy főnek részt kell vennie a voksoláson, hogy az érvényes legyen, eredményessé pedig akkor válik, ha a szavazók több mint fele azonosan válaszol.
A referendum mintegy félmillió forintos költségét az önkormányzat finanszírozza. Baksa István polgármester korábban elmondta: a Zala Hőerőmű Kft. által tervezett beruházásnak nagy a támogatottsága, bár többen is vannak kétkedők, akik környezetvédelmi okokból fogalmazták meg ellenvéleményüket. Ezért a kedélyek megnyugtatására tartották fontosnak a népszavazás kiírását.
Baksa István úgy nyilatkozott, hogy ha a népszavazás során a többség igent mond, felgyorsulhat az engedélyezési eljárás. Reményei szerint az év végéig megszülethet a környezetvédelmi engedély, jövőre pedig a kiviteli tervek is. A beruházás mintegy 130 munkahelyet teremthet – köztük 70-80 helybélinek – a több mint 1500 lakosú településen, de a polgármester fontosnak tartja, hogy 30 kilométeres körzetben szintén jól járnak az ott élők, hiszen az erőműhöz beszállítók is kellenek.
A Söjtör honlapján is olvasható elképzelések szerint az MSZP vállalkozói tagozatának egykori elnöke, Hujber Ottó érdekeltségébe tartozó Intertraverz Zrt. egyik projektcége, a Zala Hőerőmű Kft. építené meg mintegy 34 milliárd forintért az erőművet. A beruházó Szerencs, Baja, Kalocsa, Zsana, Medgyesegyháza, Bonyhád és Toponár mellett a Szombathely közelében fekvő Vépet, valamint a zalai Söjtört szemelte ki az építkezések helyszínéül.
Az erőművek szalma- vagy más mezőgazdasági maradványok, illetve energiafű égetésével termelnének energiát. Medgyesegyházán februárban tartottak helyi népszavazást a cégcsoport hasonló erőműve kapcsán, a szavazók többsége azonban elutasította az építkezést. Szerencsen a múlt év őszén kezdték meg a szalmatüzelésű erőmű építését jogerős engedélyek birtokában, a körülötte zajló viták azonban azóta sem csitultak, mert a tokaji világörökséghez tartozó területen készül a beruházás.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.