Kamerákkal figyelnék meg a bölcsődéseket? Az ombudsman tiltakozik

Az ombudsman ellenez minden olyan elképzelést, hogy óvodákban, bölcsődékben megfigyelőkamerákat szereljenek fel. Ezt Szabó Máté jelentette ki egy állampolgári kérdés kapcsán, amely azt tudakolta, vajon jogszerű-e, ha óvodákban, bölcsődékben webkamerát helyeznek el, amely egy jelszóval védett weboldalra közvetíti a képet.

MNO
2008. 06. 12. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kamerás megfigyelés elterjedése a magánszféra indokolhatatlan zsugorodásával jár, ami kellően kényszerítő körülmények megléte nélkül elfogadhatatlan – olvasható Szabó Máté közleményében. Az ombudsman ellenez minden olyan elképzelést, hogy óvodákban, bölcsődékben megfigyelőkamerákat szereljenek fel. Szabó Máté állásfoglalásában ezt egy állampolgári kérdésre válaszolta. A beadvány írója azt tudakolta, vajon jogszerű-e, ha óvodákban, bölcsődékben webkamerát helyeznek el, amely egy jelszóval védett weboldalra közvetíti a képet. Az adatvédelmi biztos jogkörében eljáró állampolgári jogok országgyűlési biztosa hangsúlyozta, hogy a gyermekek viselkedését kedvezőtlenül befolyásolhatja a kamerák elhelyezése. Az óvodások, bölcsődések folyamatos ellenőrzés alatt lennének, aminek következtében magatartásuk – tartva az esetleges szülői vagy felügyelői büntetéstől – önkéntelenül is eltérne a természetestől. Így a „megfigyeltség” érzése már kiskorban is megjelenhet, ami károsan befolyásolhatja személyiségfejlődésüket, sőt elvezethet ahhoz a meggyőződéshez is, hogy később a kamerák látóköréből kikerülve azt tegyenek, amit akarnak, hiszen „senki” sem látja – olvasható az ombudsman közleményében.

A biztos szerint problémát okozhat, hogy a szülő egy-egy megnyilvánulása a közvetített képen keresztül téves következtetés levonására adhat okot, hiszen a kamera a családi viszonyoknak csak egy szűk részét engedi látni. Ezáltal a szülők ki lennének téve mások negatív megjegyzéseinek, esetleges elítélő véleménynyilvánításának. Másfelől a gyermek és szülő közötti kapcsolat olyan bensőséges viszony, amely nem tartozik senki másra, vagyis a „megfigyelés” megengedhetetlen beavatkozást jelentene a család magánszférájába.

A kamerás megfigyelés lehetőséget adna a gyermekfelügyeleti intézmények vezetőinek, hogy rendszeresen ellenőrizzék a pedagógusokat. Ez egyrészt sérti a dolgozók személyiségi jogait, másrészt az állandó „megfigyeltségérzés” befolyásolja a gondozók természetes viselkedését, a gyermekkel való gondtalan és felhőtlen kapcsolat kialakítását. A kívánt célok eléréséhez tehát a kamerás megfigyelés szükségtelen – írja az ombudsman. Aránytalan beavatkozást jelentene a gyermekek, szüleik, illetve az ott dolgozó személyek magánéletébe, mivel a megfigyelés, illetve a képek internetes továbbítása nagymértékben sértené az érintettek személyhez fűződő jogait, továbbá előre nem látható mértékben negatívan befolyásolhatja mind a gyermekek személyiségének fejlődését, mind az intézményben folyó munkát – zárul a közlemény.

(OS)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.