Nagy Imre-per: Gimes Miklós tárgyalásával folytatódott a hanganyag lejátszása

Gimes Miklós újságíró szenvedélyektől sem mentes tárgyalásával folytatódott kedden Budapesten a Nagy Imre és társai perének hanganyagát tartalmazó felvétel nyilvános lejátszása a Nyílt Társadalom Archívum és az 1956-os Intézet közös szervezésében.

MNO
2008. 06. 10. 13:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezen a napon – 1958. június 10-én – szintén kihallgatták Nagy Imre 1956-os miniszterelnököt, aki az október 30-i Köztársaság téri események megítélése miatt éles szóváltásba keveredett Vida Ferenccel, a népbírósági tanács elnökével. Nagy Imre ekkor ugyanis hangsúlyozta: kormánya nem szerzett tudomást arról, hogy ott az egykori államvédelmi szolgálatos katonákat meglincselték. A bíró ezt nem hitte el neki, külön felhozta, hogy fejjel lefelé akasztották fel az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) alkalmazottait. Ebből kiindulva komoly vita alakult ki köztük, melynek során Nagy Imre kiemelte, hogy ha tudott volna az ottani véres eseményekről, megakadályozta volna. A bíró részéről ordítozó hangnemben zajló intermezzo végén Vida Ferenc megjegyezte Nagy Imrének: „Vegye tudomásul, a tárgyalást én vezetem, és nem ön!”

A Gimes Miklóssal szembeni vádpontok ismertetése után lezajlott vita keretében Nagy Imre utalt Rajk László korábbi belügyminiszter koncepciós perben történt 1949-es elítélésére, ennek a pernek a „gyalázatosságáról” beszélve, párhuzamot állítva Rajk és a saját sorsa között. Ugyanígy Gimes Miklós szemére hányta a bíróság azt, hogy Nagy Imre október 28-i rádióbeszédének megírásában aktívan közreműködött. Elmarasztalóan beszéltek a Nagy Imrénél tett október 30-i látogatásáról is, amikor Gimes Miklós vallomása szerint csak arról volt szó, hogy a miniszterelnök kérte a sajtó munkatársait: „magyarázzák meg a kormány intézkedéseit a népnek”. Súlyosan esett a latba a vád szerint Gimes Miklós forradalom leverése utáni tevékenysége is, amikor az illegális Október Huszonharmadika című lapot szerkesztette. Ezzel kapcsolatban a bíró kirohanást intézett Gimes felé, mely szerint „útszéli hangnemben rágalmazta a Kádár-kormányt”. A vád lélektanilag súlyosabbá vált azáltal, hogy az ügyész Szalai József, aki egyébként a legfőbb ügyész helyettese volt, legalább ugyanakkora hangerővel becsmérelte a lapot és annak szerkesztőjét.

Gimes Miklós védekezésében elmondta, hogy a forradalom leverése után lapjában felhívta a figyelmet az ellenforradalmi erők előretörésének veszélyére, valamint azt, hogy az illegális röplapterjesztésben nem vett részt, azt egyetemisták végezték. Arra is kitért, hogy október 25-én, amikor a budapesti Kossuth téren lövöldözés támadt, nem adott hírt korábbi lapjánál, a Szabad Népnél, mert nem volt a helyszínen tudósítójuk, és ők feltétlenül hiteles híreket szándékoztak közölni. Döntését továbbá azzal indokolta, hogy „nem akart hisztériakeltést” az ÁVH-sok ellen.

Rácz: Önkényesen vezették a tárgyalást

Nagy Imre miniszterelnök és társainak pere azt mutatja, hogy a bíró nem a joggyakorlás elvei szerint, hanem az önkény alapján vezette a tárgyalást, amelynek ékes bizonyítéka, hogy többször nagy hangerővel, erőszakos hangnemben beszélt a néhai kormányfővel – mondta a teljes bírósági per hangfelvétele lejátszásának szünetében kedden Budapesten Rácz Sándor, aki 1956-ban a Munkástanácsok elnöke volt, és ennélfogva egy másik perben életfogytiglani börtönre ítélték. Hétfőn kezdődött meg annak az 52 órás hangfelvételnek a nyilvános lejátszása, amely Nagy Imre néhai miniszterelnök és társai 1958-as népbírósági tárgyalásán készült. Az egyhetes, rendhagyó megemlékezést a koncepciós per 50. évfordulója alkalmából rendezi meg a Nyílt Társadalom Alapítvány és az 1956-os Intézet Budapesten, az alapítvány Arany János utcai épületében.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.