Megkezdődött Esztergom történetének első helyi kezdeményezésre indult népszavazása, mellyel az önkormányzat két, a lakókat zavaró intézkedését szeretnék megszüntetni. „A város főterére két éve tilos behajtani, az ott élők fizették a garázsadót, de autótárolásra nem használhatták saját ingatlanjukat. A térről ugyanazzal az elektromos kisautóval vitték el a szemeteszsákokat, mint amelyik a cukrászdába hozta a süteményt, amíg a tulajdonos el nem költöztette az üzletet” – mondta el korábban az MTI-nek a közlekedési helyzetről a népszavazás egyik kezdeményezője.
Kékesi Lívia hozzátette, a Széchenyi térre engedélyezett célforgalom mellett a szavazás másik kérdése a Lőrinc utca egyirányúsításának megszüntetése, mely 2-3 kilométeres kerülőre kényszeríti a környék lakóit.
A névjegyzék szerint 24 738 választópolgár jogosult szavazni. A szavazás érvényességéhez a jogosultak közül legalább 12 370 főnek meg kell jelenni, az eredményességhez szükséges a leadott voksok egyszerű többsége, azaz legalább 6186 szavazat.
Söjtörön a szalmaégetőről szavaznak
Helyi népszavazást tartanak ma a Zala megyei Söjtörön, a település határába tervezett szalmatüzelésű hőerőmű építéséről. A választóknak arra a kérdésre kell válaszolniuk: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Söjtör külterületén maximum 20 megawatt villamos teljesítményű, növényi biomasszát felhasználó erőmű épüljön a rendezési tervben foglaltak szerint?” A képviselő-testület által kezdeményezett népszavazás ügydöntő, vagyis az érvényes eredményt a testületnek kötelező figyelembe vennie.
Szilvás Istvánné körjegyző elmondta: a település 1281 választópolgára közül legalább minden másodiknak, plusz egy főnek részt kell vennie a voksoláson, hogy az érvényes legyen, eredményessé pedig akkor válik, ha a szavazók több mint fele azonosan válaszol. A referendum mintegy félmillió forintos költségét az önkormányzat finanszírozza.
A beruházás mintegy 130 munkahelyet teremthet – köztük 70-80 helybélinek – a több mint 1500 lakosú településen, de a polgármester fontosnak tartja, hogy 30 kilométeres körzetben szintén jól járnak az ott élők, hiszen az erőműhöz beszállítók is kellenek.
(MTI)