Ősztől még nagyobb adósságot halmozhatnak fel a diákok

A következő tanévtől a hallgatók havonta 10 ezer forinttal több diákhitelt vehetnek fel. Ezentúl a költségtérítéses diákok maximum havi 50, az államilag finanszírozott képzésben tanulók maximum havi 40 ezer forintot igényelhetnek. Emellett továbbra is választhatják a havi 30, 25, 21 és 15 ezer forintos kölcsönösszegeket – olvasható a Diákhitel Központ közleményében.

MNO
2008. 06. 23. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Diákhitel Központ a jogszabályi előírásoknak megfelelően megállapította a diákhitel kamatának 2008. december 31-ig érvényes mértékét, amely változatlanul évi 9,5 százalék. Szeptembertől további fontos újdonság is várja a költségtérítéses hallgatókat azokban a felsőoktatási intézményekben, amelyek megállapodtak erről a Diákhitel Központtal. Az itt tanuló diákok a költségtérítésük közvetlen befizetése nélkül, azonnal be tudnak majd iratkozni, ha „engedményezik”, hogy diákhitelüket közvetlenül tanintézményük számlájára utalja át a Diákhitel Központ. Hitelt mindig csak az adott szemeszterre beiratkozott hallgató kaphat. Korábban a felsőfokú intézmények többsége csak akkor fogadta el a költségtérítéses hallgatók beiratkozását, ha előzetesen befizették a számukra előírt összeget – olvasható a közleményben. Ilyen feltételekkel megoldhatatlan volt a költségtérítés közvetlen finanszírozása a diákhitelből. Sokaknak emiatt áthidaló, egyéb hitelt kellett felvenniük.

Ez a probléma oldódik most meg egy kormányrendelet-módosításnak köszönhetően. Ezentúl a költségtérítéses, diákhitellel rendelkező hallgatók az igényelt hitelösszeg egy írásbeli megállapodásban rögzített részét (vagy akár egészét) közvetlenül felsőoktatási intézményük számlájára utaltathatják – írja közleményében a Diákhitel Központ. Az átutalt összeget az intézmény kizárólag a költségtérítés kiegyenlítésére fordíthatja. Ebben az esetben az intézmény lehetővé teszi a hallgató számára a beiratkozást, anélkül, hogy a félév kezdetekor befizette volna a költségtérítést. Ezt az új eljárást hivatalosan „engedményezésnek” hívják.

Az engedményezésről a diákoknak félévenként újra kell rendelkezni. Amikor a Diákhitel Központ időről időre felülvizsgálja a felvehető kölcsönösszeg felső határát, a döntő szempont a hallgatói hitelezés rendszerének hosszú távú pénzügyi stabilitása és fenntarthatósága. Ennek fontos tényezője a vissza nem fizetési kockázat alacsony szinten tartása. A maximálisan felvehető hitelösszeg mostani, 10 ezer forintos emelését alapos és átfogó gazdasági számítások és előrejelzések támasztottak alá.

A hallgatói hitelrendszer önköltségi alapon működik. Így a Diákhitel Központ hitelezési alaptevékenysége során nem termelhet profitot, ugyanakkor a pénzügyi stabilitás érdekében veszteséget sem halmozhat fel. E cél elérésére szolgál a változó kamat, melyet félévente állapítanak meg. Az utóbbi időben növekedtek ugyan a Diákhitel Központ forrásszerzési költségeit befolyásoló piaci kamatok, de a központ forrásbevonási stratégiájának köszönhetően ez nem növelte akkora mértékben a diákhitel forrásköltségét, hogy szükségessé váljon a kamat mértékének emelése.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.